El Salvador’da Maaş Ödemeleri de Bitcoin İle Yapılabilir!

İlayda Peker

El Salvador’un Çalışma ve Sosyal Refah Bakanı Rolando Castro, Telenoticias21’in haberine göre hükümetin şu anda şirketlerin Bitcoin ile maaş ödemesi yapması gerekip gerekmediğinin görüşüldüğünü dile getirdi.

Bitcoin İle Maaş Ödemesi

Her ne kadar maaşların Bitcoin ile ödenmesi gündemde olsa da konuyla ilgili bilgilerin henüz yetersiz olduğu görülüyor. Buna ek olarak kripto para birimlerinin volatilitesinin nasıl önüne geçilebileceği ile ilgili de bir açıklama bulunmuyor.

Ancak yapılan açıklamalara göre Ekonomi Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Refah Bakanlığı ile birlikte bu konu üzerinde ortaklaşa çalışıyor.

Buna ek olarak El Salvador’un 2001 Parasal Entegrasyon Yasası, tüm maaşların dolar olarak ödeneceğini belirten bir madde içeriyor. Ülke, Francisco Flores’in başkanlığı sırasında Salvador colón’unu dolar ile değiştirmişti.

El Salvador ve Bitcoin

Geçen hafta Kongre, Başkan Nayib Bukele‘nin çığır açacağı düşünülen Bitcoin yasasını çoğunluk oyu ile kabul etti ve böylece El Salvador kripto para birimini resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke oldu.

İşletmeler, mal ve hizmetleri Bitcoin ile fiyatlandırabilecekler, ancak ABD doları muhasebe hesaplarında referans para birimi olarak kullanılmaya devam edecek. El Salvadorlular ayrıca lider kripto para birimi ile vergi katkı payı ödeme seçeneğine de sahip olacaklar.

Tüm bunlara ek olarak tropikal ülke, volkanlarının ürettiği jeotermal enerjiyi madencilik için kullanmayı planlıyor.

El Salvador’un bu adımı ile ilgili farklı görüşler olsa da Binance CEO’su Changpeng Zhao yaptığı son açıklamasında, “El Salvador’un satın alma gücü zamanla artacak.” ifadelerini kullanarak bu adımı desteklediğini dile getirdi.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Latin Amerika’nın En Büyük Şirketlerinden GoldConnect, Yeni Kripto Hizmetini Açıkladı

Sonraki Haber

MicroStrategy CEO’sundan Önemli Açıklamalar: Herkese Yer Var

İlgili Haberler