Ünlü CEO’dan “250 Trilyon Dolarlık” Bitcoin (BTC) Açıklaması

Ünlü CEO’dan “250 Trilyon Dolarlık” Bitcoin (BTC) Açıklaması

Bitcoin (BTC) fiyatı dün kırdığı 14.000 rekorundan sonra beklendiği gibi konsolidasyon ve düzeltme sürecine girdi. BTC fiyatının 13.730 dolara kadar çekildiği şu anlarda birçok yatırımcı bu düşüşün kalıcı olduğunu ve bir daha 14.000 dolar seviyesinin üstüne çıkılamayacağını düşünse de MicroStrategy gibi büyük bir şirketin CEO’su Michael Saylor, çok daha farklı bir açıklamada bulundu.

Saylor, şirketinin yaptığı milyonlarca dolarlık BTC alımları ile dikkat çekmişti. 2017 yılında Bitcoin’in içi boş bir balon olduğunu ifade eden Saylor, 2020 yılında ise tam tersi açıklamalarda ve eylemlerde bulundu. İlk başta 250 milyon dolarlık, bunun devamında ise 200 milyon dolarlık daha Bitcoin alımı yapan MicroStrategy, kesinlikle şu sıralar kripto para yatırımcılarının en çok konuştuğu şirketlerden birisi.

Bitcoin’in Uzun Vadede Yolu Açık

Saylor da yaşanan bu fiyat artışının aslında uzun vadede devam edeceğini ve Bitcoin’in 250 trilyon dolarlık bir soruna yönelik 250 milyar dolarlık bir çözüm olduğunu belirtti. Ağustos ve Eylül aylarında 38.250 Bitcoin alımı yapan MicroStrategy CEO’sunun “250 trilyon dolarlık sorun” olarak ifade ettiği sektör  ise aslında geleneksel yatırım varlıkları sektörü olarak biliniyor. Saylor, dünyadaki hisse senetleri, tahviller, emlak, değerli metaller ve türev ürünler gibi geleneksel varlıkların 250 trilyon dolarlık bir sektör oluşturduğunu ancak bunların verimli olmadığını belirtmekte.

Bitcoin’in rakibi olarak görülen alternatif varlıkların toplam değerinin 250 trilyon dolar üzerinde olduğunu belirten Saylor, lider kripto para biriminin ise 250 milyar dolar seviyelerinde gidip geldiğini ve bunun değerinin çok altında gezindiğini ifade ediyor. Saylor, 250 trilyon dolarlık değere sahip bütün bu varlıkların aslında itibari paralar değer kaybettikçe değersizleşeceğini ve sorun haline geleceğini belirtmekte. Sadece ABD dolarının bile devamlı değer kaybettiğini, bütün dünya varlıklarının buna endeksli olduğunu vurgulayan Saylor, Bitcoin’in bütün bunların çözümü olduğunu belirtti.

Daha önce hükümetlerin ve regülatörlerin de Bitcoin karşıtı açıklamalarda bulunduğunu belirten Saylor, artık onların da durumun farkına vardığını ve dönüşümün başladığını ifade etti. Saylor’a göre “yangın başladı” ve Bitcoin’e akın son hız devam ediyor. Bitcoin’in geleneksel varlıkların yerini almaya başlaması ise fiyata daha önce görülmemiş seviyelere çıkış şansı verebilir.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.