Uniswap’a Açılan Saçma Kripto Davası Reddedildi

Bitcoin Haber

Kripto para piyasaları, hukuka karşı büyük ölçüde savunmasız olduğu birçok saçmalığa tanıklık etti. Son saçma kripto davası, Uniswap ekibine açıldı. Amerika Birleşik Devletleri Güney New York Bölge Mahkemesi, Uniswap’ın dolandırıcılık tokenlerinden sorumlu olduğunu iddia eden bir grupla ilgili kararını verdi. Dava, Uniswap Labs, CEO’su, vakfı ve risk sermayesi destekçilerine karşı açıldı ve beklenildiği gibi reddedildi.

Dava, Uniswap’tan token satın alan altı kişi tarafından Aralık 2020 ile Mart 2022 arasında açıldı. Davacılar, Uniswap Labs’ın kayıplarından sorumlu olduğunu iddia etti. Ancak yargıç, her iki tarafın da dolandırıcıların kimliklerini bilmediğini ve davacıların dolandırıcılara yasadışı talepte bulundukları için değil, sosyal medyada yapılan açıklamalar nedeniyle dava açtıklarını ifade etti.

Kararda, mağdurların düzenleyici belirsizlik nedeniyle Kongre’ye yönlendirildiği belirtildi. Yargıçlar, mevcut yasaların kripto için bağlayıcı olmadığı gerekçesiyle benzer yorumlar yapmıştı. Yargıç, federal menkul kıymetler yasalarını iddia edilen davranışları kapsayacak şekilde esnetmeyi reddetti ve davacıların endişelerinin Kongre’ye yöneltilmesinin daha doğru olacağını belirtti.

Yargıç, davacıların çekirdek ve yönlendirici sözleşmeleriyle ilgili iddiaları hakkında da yorum yaptı. Yargıç, “Belirli bir yazılım platformunun altında yatan bilgisayar kodunu hazırlayan bir kişinin, üçüncü bir tarafın bu platformu kötüye kullanmasından dolayı Borsa Kanunu’nun 29(b) Bölümü uyarınca sorumlu olması mantığa aykırıdır” dedi. Dava, kesin biçimde reddedildiği için tekrar yargıç önüne gitmeyecek ve net biçimde sonuçlandı.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Eylül Ayı Tahminleri: Uzmanlar Ne Bekliyor?

Sonraki Haber

Shiba Coin’in Geleceği ve Eylül Ayı Tahminleri

İlgili Haberler