Keep Network Nedir?

Keep Network KEEP Nedir

Merhaba sevgili okurlar. Keep projesinin Temel Analiz’i ile karşınızdayım. Bu yazımız ile “Keep Projesi Nedir? Nasıl Çalışır?” sorularına cevap bulmaya çalışacağız.

Keep Network Coin Nedir?

Keep Network; public blockchain’ler, DApp’ler ve DAO’lar üzerindeki özerk gizli veriler için gizlilik katmanı sağlayarak altyapı oluşturan bir blockchain projesidir.

Gizlilik ve ölçeklenebilirlik meselesi, public blockchain’lerinin genel olarak benimsenmesinin önündeki en büyük iki engeldir.

Keep projesi public blockchain’ler ve gizli veriler arasında bir köprü oluşturuyor. Bu verileri korumak ve saklamak için “keep” adı verilen (bu proje için ‘kale’ anlamında kullanıldığını söylemeliyim) bir yapı veya küçük boyutlu off-chain’ler kullanılıyor. Bu keep’ler gizli verilerle çalışmak için tamamen yeni yollar sağlıyor.

Logodaki kale yapısına dikkat!

Keep Coin Nedir?

Ekip Ethereum’un gizli verileri güvenli bir şekilde yönetmek için yeterli bir çözüm sunmadığını fark etmiş. Sorunu derinlemesine incelediklerinde, Ethereum blockchain’inin daha iyi gizlilik araçlarına ihtiyacı olduğu ortaya çıkmış.

Elektronik sağlık kayıtlarını, kredi puanlamasını, emlak planlarını, tröstleri ve daha fazlasını düşünün. Tüm bu kullanım durumlarında, public blockchain’in tüm gücünü kullanmak için gizli verilerin güvenli bir şekilde saklamanması gerekiyor.

İşte burada devreye “keep”ler giriyor. Keep, gizli veriler için off-chain bir konteynır hizmeti sunuyor. Keep’ler, akılllı sözleşmelerin public blockchain’lerin tüm gücünden yararlanmasına yardımcı olarak gizli verilerle yoğun etkileşim sağlıyor.

Proje, teknik detayları bir yana bu şekilde. Daha fazla bilgi sahibi olmak için lütfen whitepaper‘a bakınız.

Biraz ekipten bahsedelim.

Takım

Keep projesi 15 kişilik çekirdek kadro ve 6 danışmandan oluşuyor.

Matt Luongo

Kurucu ve Proje Lideri

Hediye kartlarıyla ilgili bir sistem geliştirmeye çalışırken Keep projesini kurmaya karar vermiş. Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde Bilgisayar Bilimleri okumuş. Okuldayken yapay zekâ, networking ve yazılım mühendisliğine odaklanmış. Thesis ve Fold projelerinin de CEO’su. Diğer iş tecrübelerini görmek için tıklayınız.

Thesis’e ayrı bir parantez açmak gerek fakat ana konumuz olmadığı için kısa geçiyorum: Thesis kriptoparalar ve blockchain uygulamalarıyla ilgili ürünler geliştirip yatırım yapan bir oluşum. Zaten Keep ve Fold da Thesis’in iki ürünü. Keep ekibi aynı zamanda Thesis’te de birlikte çalışıyor.

Corbin Pon

Kurucu Ortak ve Geliştirici

Thesis’in kurucu ortağıdır. 10 yılı aşkın bir süredir yazılım geliştiricisi ve girişimcisi. Blockchain alanında çalışmasından önce bir network arama motoru şirketi kurmuş ve coğrafi mekansal istihbarat ürünlerine odaklanarak “savunma” alanında çalışmış. Profesyonel çalışmaları dışında, Corbin yatırım, gıda güvenliği, üretken politik tartışmalar, teknoloji ve ekonomik kalkınma için uluslararası kalkınma alanlarına derin ilgi gösteriyor.

Antonio Salazar Cardozo

Mühendislik Bölüm Başkanı

Tek bir alanla yetinmeyen, başarılı bir yazılımcı. Uygulama geliştirme alanının çeşitli yönlerine ilişkin uzmanlık kazanmış. Hem frontend (CSS, Javascript) hem de backend (PHP, Rails, Ruby, Scala, Lift) uzmanı. Daha fazlası için şuraya göz atınız.

Ekibin tamamını incelemek için buyurunuz.

Partnerleri

Destekleyenler

Çok önemli oluşumlar var:

Twitter’a giriş tarihleri Ağustos 2017. Takipçi sayıları 8326. Daha iyi olabilirdi.

Telegram’da bu sayı 3879, Reddit’te 2000.

Keep Network Coin Nasıl Satın Alınır?

Borsalarda KEEP kısaltmasıyla işlem gören Keep Network Coin’e Türkçe dil desteği ve düşük komisyon oranları ile adından sıkça söz ettiren dünyanın en yüksek işlem hacmine sahip olan kripto para borsası Binance üzerinden ulaşabilirsiniz.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin, Güvenli Liman Değil Mi?

Sonraki Haber

BTC, Geleneksel Piyasalarla Beraber Mi Hareket Etmeye Başladı?

İlgili Haberler