UniSwap Yeni Bir Rekor Kırdı: 1 Haftalık Hacim 10 Milyar Doları Geçti

İlayda Peker

Ethereum Blockchain’indeki yüksek işlem ücretlerine rağmen insanlar ağın DeFi platformlarına akın etmeye devam ediyor. Bu durumun en iyi kanıtının da UniSwap olduğu ifade ediliyor.

UniSwap Haftalık Hacmi Artıyor

Uniswap Analytics’ten alınan istatistiklere göre merkezi olmayan borsa, haftalık işlem hacmi ilk kez 10 milyar doların üzerini gördü. Yapılan açıklamalara göre 10.17 milyar dolarlık işlem hacmi önceki yedi güne göre yüzde 26 artış anlamına geliyor.

Öte yandan merkezi olmayan borsalar veya kısaca DEX’ler, kullanıcıların kripto paralarının sorumluluğunu üçüncü bir tarafa bırakmadan token’ları takas etmelerine olanak tanıyor. Ayrıca insanların finans kurumlarına ihtiyaç kripto para birimlerinde faiz kazanmasını ve kredi almasını sağlayan merkezi olmayan finans (DeFi) dünyasının birincil onrampları olarak görülüyor.

Uniswap, Ethereum’un üzerine inşa edilen orijinal merkezi olmayan borsalardan biridir. Kullanıcılar, Ethereum Blockchain altyapısını kullanan bir tür kripto para birimi olan ERC20 token’ları alıp satabilir. Tether ve USDC gibi stablecoin’lerin yanı sıra Aave ve Celsius gibi DeFi protokolleri için token’ları ve özellikle de Uniswap’in kullanıcıların platform değişikliklerine oy vermesine olanak tanıyan kendi UNI yönetişim token’ını içerir.

DEX Rekabeti

Uniswap, SushiSwap, 1INCH  ve diğer Ethereum tabanlı DEX’lerin yüksek Ethereum işlem ücretleri sebebiyle bir baskı altında olduğu ifade ediliyor. Bu sebeple kullanıcıların Binance Smart Chain’in PancakeSwap gibi Ethereum dışı DEX’lere yöneldiği ve bu noktada bir rekabet oluştuğu da görülüyor.

Bunlara ek olarak piyasadaki rekabetin farkında olan UniSwap’in  hem likidite hem işlem verimliliği getirmesi hedeflenen V3 güncellemesini 5 Mayıs’ta yayınlayacak.Total
135
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Facebook’un Kripto Para Projesi Diem 2021 Bitmeden Piyasaya Sürülebilir

Sonraki Haber

23 Nisan 19:20’de GLDX Token Satışı Başlıyor

İlgili Haberler