Uluslararası Gelişmeler Kriptoları Vurdu: Yatırımcılar Ne Yapmalı?

İlayda Peker

Rusya’nın resmi olarak Ukrayna’ya savaş açmasının ardından tüm kripto para birimlerinde sert düşüşler görüldü. Peki, bundan sonra neler olacak, kripto para birimlerini ne bekliyor?

Piyasalarda Son Durum

Kripto para piyasasında son 24 saatte sert düşüşler yaşandı ve toplam kripto para piyasası değerinin 1,5 trilyon dolara kadar gerilediğini görüyoruz. Lider kripto para birimi son 24 saatte yaklaşık olarak %9 değer kaybederken yazının kaleme alındığı an itibari ile 34.690 dolar seviyesinde işlem görüyor. Bitcoin hafta sonu yaşanan düşüşlerden sonra bir miktar toparlanmıştı ancak savaş gelişmeleri toparlanmada geri alınan seviyelerin bir bir kırılmasına sebep oldu.

Buna ek olarak altcoin’lerde de ciddi geri çekilmeler görüldü. Lider altcoin birimi Ethereum (ETH), son 24 saatte %12’nin üzerinde geri çekilirken, Binance Coin (BNB) %13’ün, Ripple (XRP) %12’nin, Cardano (ADA) %16’nın, Solana (SOL) %11’in ve Terra (LUNA) %8’in üzerinde düştü.

Yatırımcılar Ne Yapmalı?

Öncelikle Rusya’nın mevcut hamleyi yapması bekleniyordu ve analistler bu duruma karşı yatırımcıları uyarıyordu. Dolayısıyla eğer bu uyarılar karşısında hamle yapmadıysanız muhtemelen uzun vadeli yatırım stratejisini benimsiyorsunuz demektir. Bu sebeple şu anda satış yapmak kendi kendinize darbe indirmek olabilir.

Analistler gelişmeler karşısında düşüşlerin bir süre daha devam edebileceğini düşünüyor. Ancak ara yükselişler de yaşanabilir. Eğer kısa vadeli bir yatırım stratejisi benimsediyseniz bu yükseliş ve düşüş hamlelerinden karlar elde edebilirsiniz.

Bu noktadan sonra eğer Bitcoin 32.000 dolarlık desteği kaybederse 28.000 dolara doğru bir geri çekilme yaşanabilir. Ancak 28.000 doların kaybı 22.000 dolara kadar başka bir düşüşü de tetikleyebilir.

Eğer Bitcoin anlık tepkinin ardından 36.000 dolarlık desteği kaybetmezse bir süre  konsolidasyon sürecinde olabileceğimiz ve 36.000 dolar ile 38.000 dolar bandında bir sıkışma yaşanabileceği düşünülüyor.Total
25
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Altcoinler ve Bitcoin (BTC) Sert Şekilde Düşüyor!

Sonraki Haber

2022 Yılı Dogecoin (DOGE) Fiyat Beklentileri!

İlgili Haberler