Altcoinler ve Bitcoin (BTC) Sert Şekilde Düşüyor!

Fatih Uçar

Putin, Ukrayna için özel askeri operasyon başlattığını açıkladı ve haberin de etkisiyle kripto para piyasaları kırmızıya büründü. Piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto para birimi, Salı günü 39.000 doları geçtikten sonra yazı yazılırken yaklaşık 35.077 dolar ile işlem görüyor. Kayıpların artan gerginlikle birlikte daha artmasından endişe ediliyor.

Kripto Paralar Neden Düşüyor?

New York Times’ın haberine göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ulusal televizyonda Ukrayna’da “Ukrayna’nın askerden ve Nazilerden arındırılması” için tasarlanmış bir “özel askeri operasyonun” başladığını duyurdu. Putin, yayında Ukraynalı askerlere derhal silah bırakma çağrısı yaptı. NYT’ye göre, “Ukrayna ordusunun bu talepleri yerine getiren tüm askerleri savaş bölgesinden ayrılabilecek” dedi.

Putin ayrıca ABD ve diğer NATO üyeleri gibi Ukrayna destekçilerini tehdit ediyor gibi görünüyor.

“Bize müdahale etmeye, hatta daha fazlasını ülkemize ve halkımıza tehdit oluşturmaya çalışan herkes, Rusya’nın yanıtının hemen olacağını ve tarihinizde daha önce hiç yaşamadığınız sonuçlara yol açacağını bilmelidir. Biz her türlü sonuca hazırız”.

Putin kararlı ve saldırgan görünüyor. Bu durum geleneksel hisse senedi piyasaları, Bitcoin ve altcoinler için iyi olmayacak.

Açıklamalar Geliyor

Hayatının ilk altı yılını Rusya’da geçiren Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, saat 4:00 UTC’de Rusça tweet attı.

“Putin’in Ukrayna ile olan anlaşmazlığa barışçıl bir çözüm olasılığını terk etme ve bunun yerine savaşa gitme kararına çok üzüldüm. Bu Ukrayna ve Rus halkına karşı bir suçtur. Güvenlik olmayacağını bilsem de herkese güvenlik diliyorum”.

Daha sonra İngilizce olarak ekledi: “Hatırlatma: Ethereum tarafsız, ama ben değilim.”

Atlas DEX Danışmanı Altcoin Sherpa, odağın piyasalar üzerindeki etki değil, ilgili insanlar üzerinde olması gerektiğini tweetledi.

“Kalbim Ukrayna’daki insanlarla birlikte. Bazen bu durumlarda yaşayan gerçek insanların olduğunu unutuyoruz ve her şeyin piyasayla ilgili olmadığını atlıyoruz”.

Analisti Analist Will Clemente aynı şekilde Ukrayna halkına desteğini ifade eden bir paylaşım yaptı. Rusya’nın eylemlerine tepki olarak petrol fiyatı 99,50 dolara yükseldi. Podcast sunucusu ve kripto yatırımcısı Anthony “Pomp” Pompliano, Rusya’nın dünyanın üçüncü büyük petrol üreticisi olması nedeniyle, “Bu durumun etkisi küresel olarak hissedilecek” dedi.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin El Salvador’a Yaradı! Bu Alanda Yüzde 30 Artış Var!

Sonraki Haber

Uluslararası Gelişmeler Kriptoları Vurdu: Yatırımcılar Ne Yapmalı?

İlgili Haberler