Ukrayna’ya Kripto Ekosisteminden Büyük Destek Var!

İlayda Peker

Kripto topluluğu, dijital varlık bağışları yolunda Ukrayna’ya destek göstermek için neredeyse daha önce hiç olmadığı gibi bir araya geliyor.

Ukrayna’ya Kripto Destek İsteği

Kripto, bankalara ve yavaş, pahalı ve genellikle kısıtlı ve izlenen geleneksel para transferi yöntemlerine göre bir dizi avantaj sunduğundan, bağışlar için tercih edilen yöntem olarak ortaya çıktı.

Ukrayna hükümeti ise bu durumun farkında ve kripto topluluğuna hafta sonu sosyal medyada bir dizi destek çağrısında bulundu. Başbakan Yardımcısı ve Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov Cumartesi günü kripto bağışları için üç adres paylaştı.

Buna ek olarak Fedorov, Pazar günü, kripto para borsalarından Rus kullanıcıları engellemelerini istedi ve “Tüm büyük kripto borsalarından Rus kullanıcılarının adreslerini engellemelerini istiyorum. Sadece Rus ve Belaruslu politikacılarla bağlantılı adresleri dondurmak değil aynı zamanda sıradan kullanıcıları engellemek de çok önemli.” sözlerini kullandı.

Kripto Ekosisteminin Yanıtı

Kripto topluluğu, Rus işgalinin geçen hafta başlamasından bu yana neredeyse 19 milyon dolarlık dijital varlık bağışı yaptı ve çağrıya tepkisiz kalmadı.

Reuters 27 Şubat’ta toplam 8 milyon dolarlık bağış yapıldığını bildirdi ancak blockchain analitik firması Elliptic 27 Şubat 23:50 UTC itibariyle rakamları güncelledi. Ukrayna hükümeti tarafından alınan toplam miktar şu anda 18,9 milyon dolar ve bunların çoğu, Fedorov’un paylaşımından iki gün sonra geldi.

Öte yandan Elliptic, bağışları kripto varlığına göre ayırdı ve bugüne kadar alınan bağışların çoğunluğunun Bitcoin ve ETH aracılığı ile yapıldığını ifade etti. Ayrıca verilere göre dolar destekli stablecoin’lerde de önemli miktarda bağış geldiği ifade ediliyor.

Yapılan açıklamalara göre bağışların yarısından fazlası BTC ile %32’den fazlası ETH ile ve %10’dan fazlası stablecoin’ler ile yapıldı. Buna ek olarak Polkadot kurucusu da eğer DOR adresi varsa bağış yapmaya hazır olduğunu dile getirdi.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kripto Paralar ve Bitcoin Yeni Haftaya Nasıl Başladı?

Sonraki Haber

Ethereum Ağındaki NFT’lerde Bir Kilometre Taşı Daha Geride Kaldı

İlgili Haberler