Twitter CEO’su İlk Tweet Gönderisini Satışa Çıkardı: Satış NFT Olarak Yapılacak!

İlayda Peker

Twitter CEO’su Jack Dorsey 21 Mart 2006 tarihinde paylaştığı ilk Twitter gönderisini bir NFT olarak satışa çıkardı. Son zamanlarda non-fungible token’lar oldukça popüler hale geldi ve görünüşe göre Twitter CEO’su da NFT’lerin potansiyelinin farkında.

İlk Tweet Satışa Çıktı

Yapılan açıklamalara göre CEO Dorsey Twitter üzerinden yaptığı ilk paylaşımı dijital imzalı olarak ve Valuables platformu üzerinden satışa sundu. Açık arttırmanın hala devam ettiği ve Dorsey’nin bir teklifi kabul edene kadar da sona ermeyeceği biliniyor.

Valuables’ın web sitesinde yapılan açıklamalara göre, tweet’in kendisi Twitter’da yayınlanmaya devam edecek ve satın alınan şey, yaratıcı tarafından imzalanıp doğrulandığı için benzersiz bir dijital tweet sertifikası olacak.

Bununla birlikte yapılan açıklamalara göre kullanıcılar, işlemin gerçekleşeceği Ethereum Blockchain’in  kripto para birimi olan ETH ile de ödeme yapabilecek ve teklif verebilecek.

Non-Fungible Token Nedir?

Türkçe’ye “değiştirilemez token” olarak çevirebileceğimiz non-fungible token’lar (NFT), gerçek dünyadaki koleksiyon parçalarının dijital dünyadaki halleri olarak nitelendirilebilir. Yani her NFT, farklı değerlerde ve birbirlerinin yerini tutmayacak şekilde üretilir. Böylece NFT’ler tek ve yerine farklı bir varlık konulamaz hale gelir.

NFT’ler son zamanlarda popüler hale gelmeye başladı ve en büyük NFT etkinliği de dün gerçekleşti. Dün düzenlenen NBA Top Shot ile NBA oyuncularının özel anları NFT’ler şekilden satışa sunuldu.

Buna ek olarak NBA Top Shot’ın yanı sıra OpenSea ve Beeple da önemli NFT piyasaları olarak karşımıza çıkıyor. Bu 3 büyük piyasanın Şubat ayında işlem hacminin ise 342 milyon dolara ulaştığı ifade ediliyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Piyasada Düşüş Olsa da Balinalar Büyük İşlemler Gerçekleştiriyor

Sonraki Haber

Mart Ayında Takip Edilmesi Gereken 5 Kripto Para Projesi

İlgili Haberler