Bitcoin Basit Anlatım

Bitcoin Haber

Bitcoin’i bir tanım olarak açıklamak oldukça basittir ve bir cümleyle anlatılabilir; fakat tam olarak anlaşılmasını sağlamak için sayfalar dolusu bilgi gerekir. Bu yazıyla basitçe bir giriş yapmayı hedefliyoruz.

Bitcoin Nedir?

Basitçe Bitcoin‘i anlatmak gerekirse; merkezi olmayan, yani bir banka, finans kurumu, hükümet veya bir şirket tarafından yönetilmeyen ve geliştirilen Bitcoin protokolü çerçevesinde çalışan, eşten eşe (P2P/peer-to-peer) bir dijital ödeme sistemidir.

Çıkış amacı ve hedefi resmi olarak belirtilmese de, mevcut küresel finans sitemine bir alternatif olarak ortaya çıktığı açıktır. Bankaların ve aracı finans kurumlarının para transferleri için aldığı yüksek işlem ücretleri, komisyonlar veya hesap işletim ücretleri gibi masraflara karşı Bitcoin, hiçbir aracı olmaksızın bilgisayar teknolojileri ile üretilen eşten eşe (P2P) “bir değer aktarma sistemi” olarak karşımıza çıkar.

Bitcoin İlk Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Henüz yasal bir düzenlemeye tabi olmayan, dijital para birimi veya kripto para olarak nitelendirilebilecek Bitcoin (genellikle BTC olarak kısaltılır, kullanılan diğer bir kısaltma ise XBT’dir), 2007 yılında Satoshi Nakamoto takma adıyla bilinen bir kişi veya bir grup tarafından hazırlanmaya başlanmış (tahminen) ve sistem 2008 yılı sonunda ortaya çıkmıştır. İlk çıktığında hernagi bir değeri olnayan Bitcoin, sonraki yıllarda aşağıdaki gibi değerlere ulaşmıştır.

20090
20100,05
20116,00
20128,50
2013190,00
2014525,00
2015275,00
2016570,00
20174.000,00
20187.500,00

Bitcoin Nasıl Ortaya Çıktı?

3 Ocak 2009 tarihine gelindiğinde, başlangıç bloğu olan “Genesis Block” yaratılmış ve Bitcoin sistemi başlatılmıştır. Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto ise gerçek kimliğini açıklamamış ve bu bir sır olarak kalmıştır. Satoshi Nakamoto kendini ortaya çıkarmadığı sürece sır olarak kalmaya devam edecektir.

Bitcoin Nasıl Çalışır?

Bitcoin basit olarak merkezi olmayan ağlar, arz/talep dengesi ve kriptografi ile çalışıyor. Merkezi olmayan ağlar ve kriptografi Bitcoin’in güvenliğini sağlarken arz/talep dengesi de hem fiyatların belirlenmesini hem de Bitcoin’in deflasyonist olmasını sağlıyor.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Kripto para borsaları, Bitcoin ATM’leri, kripto para ödemeleri ve madencilik yoluyla Bitcoin alınabilir. Şu an için bunların içinde madencilik bireysel olarak yapıldığında oldukça zarar ettirecek bir faaliyet olduğu için daha çok kripto para borsaları aracılığıyla, Bitcoin ATM’lerinden ya da bir işletme sahibiyseniz mal ve hizmet ödemelerini Bitcoin cinsinden kabul ederek Bitcoin sahibi olabilirsiniz.

Bitcoin’e ilk girişi yaptık, daha fazla detaya ulaşmak için son derece kapsamlı olan şu yazımıza göz atabilirsiniz.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

BTCTürk Kurucusu Kerem Tibuk ile Bitcoin Röportajı

Sonraki Haber

Kıbrıs’ta Bitcoin Kabul Eden Tıp Kurumu

İlgili Haberler