Tüm Gözler Ethereum’da: ETH Yükselişe Geçmeyi Başarabilecek Mi?

İlayda Peker

Ethereum (ETH) bugün erken saatlerde yaşadığı düşüşün ardından 380 dolarlık önemli seviyeyi geri kazanmak için çabaladı ve yazının yayına hazırlandığı sırada 383 dolardan işlem görüyor. Bunun yanında Bitcoin (BTC) yatırımcıları da lider kripto para birimini yeniden 13.800 dolarlık bölgeye taşımak için deyim yerindeyse adeta bir savaş veriyor. Bazı analistlere göre, aslında şaşırtıcı bir şekilde, BTC ve ETH geçmişte yüksek oranda ilişkilendirilmiş olsa da artık birbirlerinden tamamen bağımsız olarak işlem görüyorlar.

Ethereum ve Bitcoin

Analistlere göre Bitcoin ve Ethereum arasındaki korelasyon sadece BTC, ETH üzerinde büyük bir baskı oluşturan zayıflık belirtileri gösterdiğinde geri dönebilir. Ayrıca yapılan açıklamalarda, BTC/ETH işlem çiftine bakıldığında Ethereum’un Bitcoin karşısında oldukça zayıf olduğunun anlaşıldığı ifade ediliyor.

Bir analist, ETH/BTC’nin artık bir süredir izlediği temel destek seviyesine ulaştığını belirtiyor. Bu seviyenin güçlü bir savunması, uzun vadeli bir dip olduğunu doğrulayabilir ve önümüzdeki günlerde güçlü bir toparlanmanın katalize edilmesine yardımcı olabilir. Ancak tam tersi bir durum Ethereum için felaketle sonuçlanabilir.

Bunlara ek olarak bu haftanın başlarında Bitcoin, 480 dolarlık şiddetli bir reddedilme ile karşı karşıya kaldı ve bu durum, kısa vadeli zayıflıkların yaşanmasına sebep oldu. Bu reddedilmeden önce Ethereum, 400 doların altındaki bölgede stabildi. Daha sonra BTC‘nin 12.800 dolara düşmesi, ETH’nin 370 dolarlık düşük seviyelere inmesine neden oldu.

Ethereum Artışa Geçebilecek Mi?

Grafiklere göre, ETH şu anda her ne kadar 380 dolarlık seviyeyi geri kazanmış olsa da 2020’nin en yüksek seviyesi olan 420 doları geçmesine daha çok var. Ancak aynı noktadan bakıldığında Bitcoin’in yılın en yüksek seviyesine ulaşmak için sadece birkaç adım atması yeterli.

Dolayısıyla bu tablo değerlendirildiğinde yatırımların ne zaman Bitcoin’den çıkıp altcoin’lere geri döneceği ya da dönüp dönmeyeceği henüz belli değil. Piyasanın popüler analistlerinden DonAlt’a göre Ethereum şu anda çok kritik bir seviyede bulunuyor. Ethereum’un artış ya da düşüş hareketinin tüm altcoin’ler üzerinde etkili olabileceği düşünüldüğü için tüm gözlerin ETH’da olduğunu ifade etsek yanılmış olmayız.


Total
4
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

BTC Yorumları: BTC/USD Teknik Analizi 30/10/2020

Sonraki Haber

Almanya’nın En Büyük Bankalarından Biri Blockchain Adımı Attı!

İlgili Haberler