Tüketiciler Merkez Bankası Dijital Para Birimlerinde Anonimlik İstiyor

İlayda Peker

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Avrupa Birliği vatandaşlarının dijital euro’yu kullanırken gizlilik koruması istediklerini dile getirdi.

Dijital Para Birimleri

Lagarde tüketicilere, tüketicilerin yararına çalışacak dijital para birimleri sunmanın kendilerinin görevi olduğuna inanan dünya çapındaki en az 80 merkez bankasının görüşlerini dile getirdiğinden bahsetti.

Lagarde yaptığı açıklamalarda merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) banknotlar gibi kullanılabilecek para birimleri olarak tanımladı. Ancak Avrupa Merkez Bankası Başkanı’na göre CBDC’ler banknotların sahip olduğu anonimlik derecesini sunmayacaklar.

Yine de yapılan açıklamalara göre tüketiciler merkez bankası dijital para birimlerinin de nakitler gibi anonim kalabilmesini istiyor gibi görünüyor.

Bu durumun birçok anketten toplanan verilerin bir sonucu olduğunu ifade Lagarde, konuyla ilgili çeşitli yorumlarda da bulundu. Bu konuda yorum yaparken, tüketicilerin anonim kalmanın risklerini anladıklarını, dolayısıyla yalnızca gizlilik korumasını tercih ettiklerini söyledi.

Dijital euro hakkındaki yeni ECB raporu da bununla ilgili. Daha önce bildirildiği gibi AB Merkez Bankası, CBDC kullanmanın tüm risklerini, olası tasarımını ve kullanımını incelemeyi planlıyor.

CBDC Süreci

Daha önce Christine Lagarde yaptığı açıklamalarda  Avrupa Merkez Bankası için bir merkez bankası kripto para birimi oluşturulması ve piyasaya sürülmesinin en az dört yıl sürebileceğini belirtmişti.

Çin ise halihazırda dijital yuanı test ediyor ve diğer Avrupa ülkeleri de yakın gelecekte devlet dijital para birimlerini başlatmayı düşünüyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Dogecoin Rekor Üstüne Rekor Kırıyor! DOGE Neden Yükseliyor?

Sonraki Haber

Bitcoin Fiyat Tahminleri: Mevcut Ralli BTC Fiyatını Nereye Kadar Çıkaracak?

İlgili Haberler