Dijital Euro Ne Zaman Piyasaya Sürülecek?

İlayda Peker

Merkez bankası başkanı tarafından yapılan son açıklamaya göre, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) dijital euro ile ilgili vereceği karara bağlı olarak bir dijital euro’nun piyasaya sürülmesi 4 yıl alabilir.

Dijital Euro

ECB Başkanı Christine Lagarde, Bloomberg ile yaptığı röportajda banka için karmaşık karar alma sürecini açıkladı ve herhangi bir dijital para biriminin hazır olmasının 2025 tarihini bulabileceğini belirtti.

Öte yandan ECB, 8.000’e kadar yanıt alan konu hakkındaki yakın tarihli bir görüşmeye ilişkin raporunu yayınlamaya hazırlanıyor. Lagarde’ye göre, bankanın geri bildirimi kilit oyunculardan biri olan Avrupa Parlamentosu’na ve ayrıca birlikte çalıştığı Komisyon ve Konseye iletilecek.

Görüşmenin bulgularını takiben banka, teknolojinin altı aydan bir yıla kadar pratik denemesini gerçekleştirmeden önce, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) denemelerini 2021 ortasına kadar başlatıp başlatmayacağına karar verecek.

Ayrıca zaman çizelgesinin gerekli aşamalarını hesaba katan Lagarde, dijital bir euro‘nun piyasaya sürülmeye hazır hale gelmesinin en az dört yıl olabileceğini düşündüğünü söyledi. Lagarde konuyla ilgili olarak “Bu konuda gerçekçi olursak süreç, benim görüşüme göre dört yıl ve hatta belki biraz daha fazla sürecek. Ama umarım dört yılı geçmez.” ifadelerini kullandı.

Teknik Çaba ve Temel Gereklilikler

Bu sürecin doğru yönetilmesinden emin olunması gerektiğini dile getiren Lagarde, özel bir teknik çaba ve temel gereklilikler getirdiğini ifade ediyor. Konuyla ilgili olarak Lagarde, “Avrupalılara borçluyuz, kendilerini güvende ve emniyette hissetmeleri gerekiyor. Ellerinde dijital bir banknotun eşdeğeri bir merkez bankası parası olduğunu bilmeleri gerekir. Herhangi bir sistemi bozmayacağımızdan ancak sistemi geliştireceğimizden emin olmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Bu açıklamalar, dijital para lansmanı konusunda yarışan merkez bankaları arasındaki küresel rekabetin arttığı bir zamanda geldi ve Çin, bir CBDC başlatmada büyük küresel ekonomilerin en ilerisinde bulunuyor.Total
20
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ethereum Fiyatı: ETH’da Hangi Seviyelere Dikkat Edilmeli?

Sonraki Haber

XRP Fiyatı 3 Yıl Sonra İlk Kez 1 Doların Üzerinde! Ripple Artışının Sebebi Ne?

İlgili Haberler