Tokenize Bitcoin’ler Giderek Büyüyor ve Bazı Sorunlara Yol Açıyor

İlayda Peker

BTC’nin son meteorik fiyat artışı ile birlikte DeFi’den gelen talep artışı ile birlikte tokenize Bitcoin’lerde patlama yaşandı. Şu anda 70 en büyük kripto piyasası arasında yer alan üç Bitcoin token’laştırma protokolü bulunuyor.

Token’laştırılmış Bitcoin

Popüler piyasa veri toplayıcıları CoinGecko ve CoinMarketCap’e göre, Wrapped Bitcoin (WBTC) şu anda 4.04 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip 13. en büyük kripto para olarak yer alıyor ve Bitcoin’in arzının yaklaşık olarak %0,6’sı şu anda protokole bağlı. Huobi BTC (HBTC), 660 milyon dolarlık piyasa değeri ile 56. sırada yer alırken, onu 510 milyon dolarlık sermaye ile 63. sıradaki renBTC (RENBTC) izliyor.

Bununla birlikte Bitcoin (BTC) token’laştırma protokollerinin en üst sıralarda yer alan kripto piyasaları olarak karşımıza çıkması, kripto sektörünün toplam piyasa kapitalizasyonunu hesaplarken Bitcoin’in arzının bir bölümünü iki kez sayma riski taşıdığı için veri toplayıcıları açısından sorun oluşturabilir.

WBC, HBTC ve RENBTC

Yazının yayına hazırlandığı sırada WBC, HBTC ve RENBTC, hem CoinGecko hem de CoinMarketCap’e göre, Bitcoin hariç birleşik kripto büyüklüğünün yüzde 1,4’ünden fazlasını temsil ediyor.

Pek çok analist Bitcoin’in yeni bir tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmasını bekliyor ve DeFi sektörünün tokenize edilmiş BTC’ye olan iştahı son aylarda önemli ölçüde artarken, Bitcoin token’laştırma hizmetleri tarafından temsil edilen kripto piyasa değeri payının artmaya devam etmesi de muhtemel.

“Sorunun Farkındayız”

Cointelegraph’a konuşan CoinGecko COO’su ve kurucu ortağı Bobby Ong, “tokenize edilmiş BTC piyasa kapitalizasyonunun, şirketi tarafından sağlanan toplam kripto para birimi piyasa değeri hesaplamasına dahil edildiğini” doğruladı ve “Çift sayım sorununun farkındayız ve bu sorunu düzeltmeye çalışmak için yapmamız gereken şeyler var. Bu, giderek daha fazla tokenize varlık yaratıldıkça geçen yıl daha yaygın hale gelen bir olguydu. Yakında bunun için bir çözüm bulmayı umuyoruz.” sözlerini kullandı.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Binance Coin Rekor Kırdı: BNB’deki Rekorun Arkasında Ne Var?

Sonraki Haber

BTC Yorumları: Bitcoin/USD Teknik Analizi 19/01/2021

İlgili Haberler