Tether’den Yeni Stablecoin Hamlesi

İlayda Peker

Büyük stablecoin şirketi Tether, İngiliz sterlinine (GBP) sabitlenmiş yeni bir kripto para birimiyle stablecoin alanındaki varlığını büyütüyor.

Yeni Stablecoin Geliyor

Tether, 22 Haziran’da, yaklaşmakta olan GBP sabitli stablecoin’i GBPT’nin Temmuz ayı başlarında piyasaya çıkacağını ve başlangıçta Ethereum blok zincirinde olacağını duyurdu. Açıklamalara göre GBPT, varlık transferleri için daha hızlı ve daha ucuz bir seçenek sunmayı amaçlayan, GBPT’ye 1:1 oranında sabitlenmiş istikrarlı bir dijital para birimi olacak.

Bunlara ek olarak GBPT, piyasa değerine göre en büyük stablecoin olan USDT de dahil olmak üzere, fiat para birimine sabitlenmiş diğer dört Tether token ailesine katılıyor. Diğer sabit paralar arasında euro sabitli EURT, Çin yuanı sabitli CNHT ve yakın zamanda piyasaya sürülen Meksika pesosuna sabitli MXNT yer alıyor.

Duyuruya göre GBPT, Tether USDT’nin arkasındaki geliştirici ekibi tarafından oluşturulacak ve ana web sitesi Tether.to altında faaliyet gösterecek.

Konuyla ilgili açıklamalarda, “Dünya çapındaki kripto para birimi kullanıcılarına, en büyük stablecoin firması tarafından piyasaya sürülen GBP cinsinden bir stablecoin’e erişim sağlayarak bu yeniliğe öncülük etmeye yardımcı olmayı umuyoruz. Tether, bu hedefi gerçeğe dönüştürmek için Birleşik Krallık düzenleyicileriyle çalışmaya hazır ve istekli ve görünüyor.” sözleri kullanıldı.

“İngiltere Önemli Bir Lokasyon”

Tether baş teknoloji sorumlusu Paolo Ardoino, Birleşik Krallık’ın bir sonraki endüstri dönüşümü dalgası için önemli bir yer olduğuna dikkat çekti. Duyuru ayrıca, HM Hazinesi’nin Nisan 2022’de ülkeyi küresel bir kripto para birimi merkezi haline getirme ve düzenleyici çerçevesine istikrarlı paralar getirme planlarını açıkladığını belirtiyor. Birleşik Krallık Ekonomi ve Maliye Bakanlığı, düzenleyici çerçevesini ödeme aracı olarak stablecoin’leri içerecek şekilde değiştirmeyi de planladı.

Tether’in GBPT lansmanı, şirketin ana stablecoin’i USDT‘nin Ekim 2021’den bu yana ilk kez piyasa değeri olarak 70 milyar doların altına düştüğü bir dönemde gerçekleşti. Stabilcoin daha önce Mayıs 2022’de 80 milyar doların üzerinde bir değere ulaştı.


Total
49
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Dogecoin’e Musk Dopingi: DOGE’de Son Durum

Sonraki Haber

dYdX Token Müjdeyi Verdi! dYdX Yorumları!

İlgili Haberler