Bitcoin ve Tether Bu Şehirde Yasal Varlık Haline Geliyor!

İlayda Peker

İsviçre’nin Lugano kentinde Bitcoin ve Tether’in de dahil olduğu üç kripto para birimi yasal varlık haline geliyor. Yapılan açıklamalara göre bu adım şehir bölgesel bir kripto merkezi olmayı hedeflediği için böyle bir adım atıldı.

Bitcoin, USDT ve LGVA

Duyuru, Pietro Poretti tarafından 3 Mart’ta “Lugano’nun B Planı” adlı canlı yayınlanan bir etkinlikte yapıldı. Poretti’ye etkinlikte Lugano Belediye Başkanı Michele Foletti ve Tether CEO’su Paolo Ardoino eşlik etti.

İsviçer’nin en büyük 8. şehri konumundan bulunana Lugano, yaklaşık 62.000 nüfusa sahip. Girişim, dünyanın en büyük stablecoin’inin arkasındaki firma olan Tether Operations Limited tarafından destekleniyor. Bitcoin ve Tether’e (USDT) ek olarak, LVGA ödeme token’ı da şehirde varlık olarak kabul edilecek.

Lugano ve Kripto Geleceği

El Salvador’un izinden giden İsviçre şehri, kripto ödemelerini entegre etmeyi ve vatandaşların kamu hizmeti ücretlerini veya vergileri ve öğrenim ücretlerini BTC olarak ödemesine izin vermeyi planlıyor. Ardoino konuyla ilgili açıklamalarında, “Bitcoin’i yasal bir varlık ilan ettikten sonra El Salvador’un GSYİH’sı %10 ve turizmi %30 arttı. Avrupa’nın merkezindeki bir şehirde neler yapabileceğimizi bir hayal edin.” sözlerini kullandı.

Yapılan açıklamalara göre planın bir kısmı, şehrin kalbinde kripto ve blok zinciri girişimleri için bir merkez olarak hizmet verecek fiziksel bir mekanın geliştirilmesini içeriyor. Lugano ve Tether arasındaki anlaşma, blok zinciri merkezine ek olarak bir dizi girişimi de içeriyor.

Bunlara ek olarak Blockchain tabanlı girişimleri finanse etmeye yardımcı olmak için multi-milyon dolarlık bir fon kurulacak. Tether ayrıca eğitime odaklanarak, uzmanlığı ve desteğiyle şehre katkıda bulunacak. Duyuruya göre, yerel üniversiteler ve araştırma enstitüleri ile işbirliği yakın gelecekte 500 burs verecek..


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Büyük Futbol Kulübünden OKX Anlaşması!

Sonraki Haber

Bitcoin’e (BTC) Ek Olarak En Çok Bu 2 Altcoin’e İlgi Var!

İlgili Haberler