Tether’de (USDT) Neler Oluyor: Büyük Gelişmeler Var!

İlayda Peker

Elde edilen en son veriler, kripto borsası işlemlerindeki hakimiyet arttıkça toplam Tether (USDT) işlem hacminin 600 milyar doları aştığını gösteriyor. On-chain analiz platformu Glassnode’un verilerine göre, 30 günde Tether işlem hacmi yaklaşık olarak %20 artış sergiledi. Bununla birlikte, bunun kümülatif bir rakam olduğu ve Coingecko ve Coinmarketcap’in ortalamasına göre 35 milyar dolara yakın olan günlük işlem hacmi olmadığının altını çizmek gerekiyor.

Tether İşlem Hacmi

Coingecko ve Coinmarketcap, Bitcoin’in günlük işlem hacminin 20 ile 25 milyar dolar arasında olduğunu bildiriyor ve bu da Tether’e ölçüm için net bir ipucu veriyor. Tedarik açısından USDT, dolaşımda sadece 4 milyar olduğu 2020’nin başından bu yana neredeyse %300 büyüdü. Tether Şeffaflık raporuna göre bugün bu rakam 16 milyar doların biraz altında seyrediyor. ERC-20 standardı, Ethereum Blockchain’inde faaliyet gösteren tüm Tether’in neredeyse %65’iyle USDT arzına hakim durumda.

Bunlara ek olarak analiz sağlayıcısı Skew, Tether’e dayalı vadeli işlem sözleşmelerinin artık Bitcoin’e dayalı olanları yakaladığını belirtti ve “Bu yıl USDT marjlı vadeli işlem sözleşmesinde güçlü büyüme var, şu anda günlük bazda BTC marjlı sözleşmelerle neredeyse aynı seviyede.” ifadelerini kullandı.

Tether Güçleniyor

2017 yılında toplam kripto para işlem hacminin çok küçük bir kısmını USDT oluşturuyordu ve büyük çoğunluk Bitcoin’deydi. 2020 yılında da Bitcoin her ne kadar USDT’nin önünde olsa da bu konuda Tether’in büyük bir ilerleme kaydettiği görülüyor.

Bunlara ek olarak bu haftanın başlarında, Bloomberg tarafından Tether’in piyasa kapitalizasyonunun 2022 yılına kadar Ethereum’u geçebileceği bildirilmişti. Şu anda Tether’in piyasa değeri Ethereum’un yaklaşık %38’i. Ancak her iki kripto para için de daha fazla büyüme bekleniyor.

Öte yandan rapora yanı veren Tether CTO’su Paolo Ardoino, “Tether, kripto alanındaki en güvenilir varlıklardan biri olduğunu bir kez daha kanıtladı.” sözlerini kullandı.


Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Borsalara Neler Oluyor: Şimdi de OKEx’in Başı Polisle Belada!

Sonraki Haber

Haberler Üst Üste Geliyor: OKEx Kurucusu Polis Soruşturmasında!

İlgili Haberler