En Ünlü Stablecoin Bir Kilometre Taşını Daha Geride Bıraktı

İlayda Peker

Ünlü stablecoin Tether (USDT) bugün bir kilometre taşını daha geride bıraktı. Tether 22 Temmuz’da 10 milyar dolarlık piyasa değerini geride bıraktı. Tether’in piyasa değerinin 2020 yılında 5 milyar dolardan 10 milyar dolara çıkarak iki kat gibi büyük bir artış göstermesi de dikkat çeken başka bir nokta oldu.

Tether’in Başarıları

Bu kilometre taşının arkasından Tether ve Bitfinex CTO’su Paolo Ardoino, Tether’ın büyümesi sırasında elde ettiği bazı başarıları yeniden özetledi.

Yapılan açıklamalara göre Tether transferleri şu anda mevcut olan zincirlerin çoğundaki işlemlerin ve değerin büyük kısmından sorumlu. Örneğin, ERC-20 token’ı olarak mevcut olan 6 milyar doların üzerinde USDT, Ethereum işlem ücretlerinin büyük çoğunluğunu oluşturuyor.

Bunun yanında Tether’a ev sahipliği yapan başka bir ağ ise Tron Blockchain’i olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca Tether’ın orijinal Blockchain’inin Bitcoin Blockchain’i olduğunu belirtmekte de fayda var.

Öte yandan Ardoino Tether’in “değerlerini ve vizyonunu” paylaşan girişimlere ve ölçeklendirme çözümlerine yatırım yaptığını belirtti. Özellikle Tether, Lightning Network’e  token’laştırılan varlıkları getirmek için bir protokol olan RGB’yi finanse ediyor.

CBDC’ler ve Tether

Genel bir değerlendirme yapıldığında rakipleri açık ara geride kaldığı için Tether şu an için stablecoin’ler içinde ilk sırada yer alıyor. Ayrıca hükümetlerin kontrolünde olmayan ve istikrarlı bir varlık olduğu için de merkez bankası dijital para birimlerinin de (CBDC) rakibi olarak görülüyor.

Öte yandan CBDC’ler de Tether için büyük bir tehdit oluşturuyor. Ancak bunların yanında kripto uzmanları CBDC’lerin amacı ile Tether’in amacının farklı olduğunu, bu yüzden de birbirlerine rakip olamayacaklarını dile getiriyor.

Bunların yanı sıra CBDC’lerde oluşacak olan aşırı hükümet baskısının da Tether için artı bir durum oluşturacağı ifade ediliyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Analist: “BTC Bu Seviyeyi Aşarsa Altcoin Yatırımcıları Dikkatli Olsun!”

Sonraki Haber

Kemerlerinizi Bağlayın: Bitcoin 10.000 Dolara İlerliyor!

İlgili Haberler