Tether (USDT) ve Bitfinex Önemli Bir Kazanım Elde Etti!

Fatih Uçar

Kısa süre önce Tether internet sitesi üzerinden aleyhlerine açılan davayla alakalı önemli bir gelişmeyi paylaştı. New York Bölge Mahkemesine toplu şekilde başvuru yapan davacılar 2019 sonunda Tether (USDT) ve Bitfinex’ten davacı olmuştu. Yapılan duyuruya göre Tether (USDT) ve Bitfinex hakkındaki iddiaların yarısı Yargıç tarafından reddedildi. Ancak piyasa manipülasyonuyla alakalı kısım incelenmeye devam edecek.

Henüz Dava Bitmedi

Tether ve Bitfinex‘in ana şirketi olan DigFinex Inc halen antitröst yasalarını ve Emtia Borsası Yasasını ihlal ettiği iddiasıyla yargılanmaya devam edecek. Hakimin reddettiği kısım ise Racketeer Etkilenen ve Yolsuzluk Örgütleri Yasası kapsamında olan iddialardı.

Kripto para piyasalarının yapay olarak şişirildiğini savunan davacılar bazı noktalarda haklı olabilir. Örneğin Tether (USDT) ilk dönemlerinde tamamen dolarla desteklendiğini savunuyordu. Fakat son teminat raporları bunu yalanlıyor. Tether hızlı nakde çevrilemeyecek ciddi sayıda yatırımla bastığı USDT’leri savunuyor. Davacılar milyarlarca dolar değerinde USDT’nin havadan, teminatsız olarak basıldığını iddia ediyor.

Tether Kendi Borsasına Para Akıttı Mı?

Davacıların en önemli iddiası Bitfinex borsasına karşılıksız USDT aktarıldığıyla ilgilidir. Fiyatın düştüğü dönemlerde (2017 yılı özelinde) Tether’ın borsası beslediği ve piyasaları şişirdiği iddia ediliyor. DigFinex yöneticilerini de kapsayan bu dava kripto para piyasalarını da yakından ilgilendiriyor. Tether’ın sallantı yaşaması piyasada milyarlarca dolarlık bir krize kapı aralar.

Ekim 2019 tarihinde açılan bu dava için hem Tether hem de Bitfinex anlaşma yoluna gitmeyeceklerini açıkladı. Yani aynı gruba bağlı iki şirkette iddiaların asılsız olduğu konusunda net bir duruş sergiliyor. Bu yılın başlarında bir önceki şikayette Bitfinex ve Tether, New York eyaletine 18,5 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etmişti.

Stablecoinler piyasaların gelecekteki en büyük FUD kaynağı olabilir. Amerikalı yetkililerde stablecoinler hakkında ciddi bir çalışma yapıyor. Henüz gelecek düzenlemelerle alakalı net bir açıklama yapılmamış olsa da birebir karşılık tutma durumu söz konusu olabilir. Böyle bir durumda Tether elindeki varlıkları kısa sürede nakde çevirmekte güçlük çekecektir. Çin yasaklarından sonra, ABD düzenleyici baskısına mı şahit olacağız? Bunu ancak yaşayarak göreceğiz.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

2021’in Son Çeyreği Bitcoin ve Altcoin’ler İçin Nasıl Geçecek?

Sonraki Haber

Ripple Fiyatı: XRP Fiyatını Önümüzdeki Günlerde Ne Bekliyor?

İlgili Haberler