Altcoin’lerdeki Düşüşün Bir Sebebi Tether (USDT) Olabilir Mi?

İlayda Peker

Avanti Financial’ın kurucusu ve CEO’su, Tether’in (USDT) stablecoin rezervleri hakkındaki son açıklamasının geçen hafta altcoin satışlarına katkıda bulunmuş olabileceğini iddia ediyor.

Tether ve Altcoin’ler

Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda Caitlin Long Tether Holdings Limited’in USDT’nin rezervlerindeki dağılımının “kısa vadeli, düşük riskli, likit menkul kıymetlere” değil, “kim bilir hangi kaliteye” sahip varlıklara yatırım yapıldığını söyledi.

Avanti CEO’su, yatırımcıların toplam risk risklerini azaltmak için diğer kripto para birimlerini satmaya mecbur hissettiklerini iddia etti. Çünkü 58 milyar dolarlık piyasa değeri ile altıncı sırada yer alan stablecoin, bir piyasa düzeltmesinin ortasında diğer token’ları düşürme potansiyeline sahip.

Long konuyla ilgili açıklamalarında, “Tether rezervlere bu şekilde yatırım yaparak fiili bir kredi koruma fonu olarak kalırsa, piyasalar artık Bitcoin ve kripto fiyatlarının muhtemelen kredi piyasalarıyla yüksek bir korelasyon sergileyeceğini tahmin edebilir. Muhtemelen birlikte düzeltme yaşarlar.” sözlerini kullandı.

Stablecoin’lerin Düzenlenmesi

Long, uzun zamandır yetkililerin Tether‘in tam rezerv çöküşünün ardından stablecoin’leri azaltmayı seçebileceklerini ancak kripto endüstrisinin düzenleyici açıklıktan yararlanabileceğini söyledi ve “Şu anda endüstri için en iyi şeylerden biri stablecoin’leri ABD düzenleyicilerine, özellikle de Fed ve SEC’e uygun hale getirmek olacaktır. Sabit paralar, kripto ile ABD doları arasında çok önemli köprülerdir.” sözlerini kullandı.

Ayrıca Tether Holdings Limited raporuna göre, USDT desteğinin %75,85’i nakit ve benzerlerinden oluşuyor ve bu kategorinin  65,39’unu ticari senet oluşturuyor. Uzun zamandır Tether görünüşte daha yüksek riskli varlıklardan ziyade Hazine Bonolarına daha fazla yatırım yapmış olsaydı piyasalardaki herhangi bir potansiyel çöküşün “tamamen önlenebilir olacağı” iddia ediliyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Piyasadaki Son Düşüşe Rağmen Boğa Koşusunun Bitmediği Düşünülüyor

Sonraki Haber

Peter Schiff: “Bitcoin Satın Almak Bir Yatırım Değildir”

İlgili Haberler