Tesla Yeniden Bitcoin (BTC) Ödemelerini Kabul Edecek Mi?

İlayda Peker

Dünyanın önde gelen elektrikli otomobil üreticisi Tesla, araçları için Bitcoin (BTC) ve kripto ödemelerini kabul etmeye devam edebileceğini ima etti.

Tesla, Yeniden BTC Kabul Edecek Mi?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) sunduğu üçüncü üç aylık rapora göre Tesla, kripto para ödemelerini kabul etmeye yeniden başlayabilir.

Şirket, 30 Eylül’de sona eren dokuz ay boyunca şirketin toplam 1,5 milyar dolarlık BTC satın aldığını belirtti. Bunun yanında Tesla, Mart ayı sonunda belirli bölgelerdeki belirli ürünlerin satışı için ödeme olarak Bitcoin’i kabul ettiğini açıkladı ancak Mayıs 2021’de bu uygulamayı askıya aldı.

Mayıs ayında yapılan açıklamalarda, “Gelecekte, ürünlerimiz ve hizmetlerimiz için kripto para birimlerinde işlem yapma uygulamasını yeniden başlatabiliriz.” sözleri kullanıldı.

Öte yandan rapor, Tesla’nın dijital varlık varlıklarının 30 Eylül itibariyle “adil piyasa değerinin” 1,83 milyar dolar olduğunu bildirdi ve şirket, “Dijital varlıkların hem yatırıma hem de nakde likit bir alternatif olarak uzun vadeli potansiyeline inanıyoruz.” sözlerini kullandı.

Tesla, BTC’den 1.3 Milyar Dolar Kazandı

Tesla’nın bu yılın başlarında Bitcoin‘e yaptığı büyük hamlenin ardından şirket, ikinci çeyrekte hisselerinin %10’unu sattı ve bu da çeyreğin kazancını 272 milyon dolar artırdı.

Bitcointreasuries’e göre Tesla şu anda mevcut fiyatlarla tahmini 2,7 milyar dolar değerinde yaklaşık 43.200 BTC’ye sahip. Şirket, stoğunun %10’unu sattıktan sonra bile bu yatırımdan neredeyse 1,3 milyar dolar gerçekleşmemiş kâr elde etti.

Web sitesine göre Tesla, mevcut fiyatlarla tahmini 7,4 milyar dolar değerinde yaklaşık 114 bin BTC‘ye sahip MicroStrategy’nin ardından Bitcoin’in ikinci en büyük kurumsal sahibi. Ödeme firması Square, yaklaşık 8.000 Bitcoin tutarak listede üçüncü sırada yer alıyor.

Tesla’nın BTC Kabul Etme Koşulu

Temmuz ayında Tesla CEO’su Elon Musk, Bitcoin madencilik operasyonları %50’den fazla yenilenebilir enerji kullandığında firmanın BTC’yi yeniden kabul edeceğini söyledi.

“Ancak topluluk tarafından yenilenebilir enerji kullanımına yönelik uzun vadeli bir eğilim olduğu sürece Tesla bunu destekleyebilir.”

Bu açıklamadan sonra Bitcoin’in yenilenebilir enerji ile üretiminin yüzde 50’nin üzerine çıktığı açıklansa da Tesla henüz Bitcoin ödemesini yeniden kabul etme yönünde adım atmış değil.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Paris’te Bir Restoran Shiba Inu’yu (SHIB) Ödeme Yöntemlerine Ekledi

Sonraki Haber

Profesyonel Spor Ligleri de NFT’ler İle İlgileniyor

İlgili Haberler