Kripto Para Benimsenme Oranları ve Tesla CEO’su Elon Musk’ın Yorumları

Mert Bahçe

Kendini Technoking ilan eden milyarder iş insanı Elon Musk, kripto para topluluğunda gündem olmaya devam ediyor. Tesla CEO’su Musk, geçtiğiimz hafta Code 2021 etkinliğine konuşmacı olarak davet edildi.

Elon Musk, Düzenleme Çalışmaları Hakkında Konuştu

Hükümetlerin blok zinciri ve kripto alanını düzenleme çalışmaları hakkında konuşan Musk, önemli demeçler kaydetti. Milyarder iş insanı, programlanabilir varlık sınıfının durdurulamayacak kadar büyüdüğünü ve benimsendiğini şöyle aktardı:

Hükümetlerin hiçbir şey yapmaması taraftarıyım. Kripto paraları yok etmek bence mümkün değil ancak hükümetlerin benimsenme sürecini yavaşlatması mümkün olabilir.

Google geçmişi bulunan Michael Levin, yakın tarihli bir makalesinde 2009 yılından itibaren bu yana Bitcoin’in hızlı büyümesi hakkında veri sağladı. Varlığının ilk 12 yılını ele alan Levin, Bitcoin’in şu anda yaklaşık 135 milyon kullanıcısı olduğunu ve önümüzdeki dört yıl içerisinde 1 milyar kullanıcıya sahip olacağını saptadı. Belirtilen grafikte internet benimsenme oranları incelendiğinde 1 milyar kullanıcıya ulaşılma süresi 7.5 yılı buldu.

Benimsenme Oranları

Bununla birlikte küresel olarak bu hızlı büyümeyi destekleyen veriler bulunuyor. Chainalysis’in ikinci yıllık Küresel Kripto Benimsenme Endeksi’ne göre 2020’de kriptonun benimsenmesi önceki yıla göre %881 artış kaydetti. Chainalysis, kripto para birimleri benimsenmesinde ilk beş ülkenin Vietnam, Hindistan, Pakistan, Ukrayna ve  Kenya olduğunu belirtti. ABD altıncı sıradan sekizin sıraya gerilerken Çin büyük ölçüde devam eden kripto baskıları nedeniyle dördüncü sıradan on üçüncü sıraya düştü.

Elon Musk, kripto para birimlerinin bazı hükümetlerin varlıklarını tehdit ettiğini kabul etti. Çünkü blok zinciri temelli paranın doğasında bulunan nitelikler, hükümetin bankacılık, finans ve yönetilenleri kontrol etme kabiliyetini baltalıyor.

Kripto para birimlerinin sunduğu ekonomik eşitlik ve finansal özgürlük fikri dolayısıyla çekinceli kalan hükümetlere rağmen, onu benimseyen hükümetler de mevcut. El Salvador Bitcoin’i resmi para birimi olarak tanırken Venezuela, Kolombiya ve Arjantin’de yaygın olarak kullanılmaktadır.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Yine En Başta: BTC, Yıl Başından Bu Yana Yakaladığı İvme İle Lider!

Sonraki Haber

Dreams Quest IDO’su Başlıyor

İlgili Haberler