Tesla Merkezli Yeni Bitcoin (BTC) Projesi!

Fatih Uçar

Bitcoin şirketi Blockstream ve dijital ödeme şirketi Block (eski adıyla Square), önemli bir adım atıyor. Tesla’nın güç vereceği yeni proje sayesinde Bitcoin yaklaşık 500 dolarlık bir artış yaşadı. Bitcoin fiyatı yazı hazırlandığı sırada 43.700 dolardan alıcı buluyor. Haberin geldiği dakikalarda ise BTC 43.900 doları aştı.

Tesla ve Bitcoin

Bitcoin şirketi Blockstream ve dijital ödeme şirketi Block (eski adıyla Square), yeni bir güneş enerjisi ve pille çalışan madencilik tesisi için Tesla’nın Megapack teknolojisini kullanacak. Blockstream CEO’su Adam Back, cuma sabahı Miami’deki Bitcoin 2022 konferansında yaptığı açıklamada, 12 milyon dolarlık pilot projenin Teksas’ta yer alacağını ve önümüzdeki birkaç ay içinde sonuçlandırılması gerektiğini söyledi. İki şirket, Teksas pilot projesini finanse etmek için 6 milyon dolar harcayacak.

Şebekeden bağımsız madencilik merkezi, 3,8 megawatt yenilenebilir güneş enerjisi, 12 megawatt-saat pil depolama ve saniyede 30 petahash (PH/s) madencilik hash hızına sahip olacak. Piller, geceleri ve gün boyunca güneş ışığının değiştiği zamanlarda madenciliğe güç sağlamak için kullanılacak.

Güneş Enerjisiyle Bitcoin (BTC)

Proje ayrıca, duyuruya göre, madencilik kapasitesi ve gerçek zamanlı olarak kaç Bitcoin çıkarıldığı hakkında finansal ölçümleri ve bilgileri gösterecek açık bir gösterge panosu (dashboard) da içerecek. Online olarak verilere herkes tarafından takip edilebilecek. Back, bu projenin, özellikle Teksas gibi yenilenebilir enerji açısından zengin bölgelerde, güneş enerjisiyle çalışan altyapının genişlemesine Bitcoin’in nasıl yardımcı olabileceğini göstereceğini söyledi.

“Tüm verileri anlık olarak yayınlayacağız. Daha bilinçli bir tartışma yapabilmek için şeffaf verilere ihtiyacımız var”.

Square ve Blockstream, geçen yıl karbon nötrlüğü taahhüdünün bir parçası olarak bir ortaklık ilan etmişti.

Elon Musk, geçtiğimiz yıl Bitcoin madencilerinin çevreye zarar verdiğini söyleyerek Bitcoin ile ödemeleri askıya almıştı. Daha sonrasında madencilerin büyük kısmının çevreci enerjiyle üretimine devam ettiği senaryoda Bitcoin ödemelerini yeniden aktifleştirebileceğini söyledi. Çin yasaklarıyla birlikte kömür yataklarından beslenen enerjiyle üretilen Bitcoin miktarı oldukça düştü. Özellikle geçtiğimiz yılın sonlarında Saylor, madencilerin yarıdan fazlasının yenilenebilir enerji kaynaklarından beslendiğini açıkladı.


Total
5
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ripple’ın (XRP) Bu Hamlesi Çok Konuşulacak!

Sonraki Haber

Bu Girişimler Bitcoin Benimsenmesini Artırabilir

İlgili Haberler