Tesla Bu Sebepten Dolayı Tüm Bitcoin (BTC)’lerini Satmak Zorunda Kalabilir

Fatih Çetin
Tesla Bitcoin’lerini neden sattı, daha fazlasını satabilir mi?

Elon Musk tarafından yönetilen Tesla kısa süre içinde hem Bitcoin ile ödeme almaya başladı hem de bunu iptal etti. Tüm bunların bir ay gibi kısa sürede olması akıllarda birçok soru işareti doğurdu. Çevresel kaygılar sebebiyle bunu yaptığını söyleyen Musk’ın asıl sebebi başka olabilir mi? Bu kesinlikle olabilir Çin ve Tesla ilişkisinin detaylarını irdeleyelim.

Çin, Tesla ve Bitcoin İlişkisi

Yıllardır üretimin merkezi olan Çin artık tüketim için de dünyanın en büyük pazarı haline geldi. Birçok şirket Çin’e ürün satabilmek için yarışıyor. Hatta Amerikan Hükümeti ülkedeki şirketlere bu yönde daha fazla çaba harcamaları için tavsiyelerde bulunuyor. Bunların başında da Tesla geliyor. Özellikle lüks tüketim mallarının Çin’de yoğun ilgi görmesi Tesla için bulunmaz bir fırsat fakat bir sorun bulunuyor.

Tesla, Çin Komünist Partisi’nin izini takip etmesine rağmen hükümete yaranamıyor. Üstelik bir süredir Tesla aleyhinde Çin haber ajanslarından FUD yayılıyor. Sosyal medyada dolaşan sert eleştiriler artık markayı karalama kampanyasına dönüştü. Elon Musk hükümet yetkilileriyle bu konuda görüşüp yardım istese de (sosyal medya sansürü) olumlu dönüş alamadı.

Bitcoin Düşüşü ve Elon Musk, Çin Muhtemel İş Birliği

Tüm bu sebeplerden dolayı Tesla aldığı Bitcoin kararından geri adım atmak zorunda kaldı. Çevresel kaygılar ise bu durumun bahanesi oldu. Çünkü Çin giriştiği CBDC çalışmalarını iyi bir noktaya getirmişti ve kriptolara açık bir savaş başlatacaktı. İşte piyasalardaki FUD yağmurunu birde bu açıdan görmek gerekiyor. Çin aşırı agresif yasakları açıklamadan önce Tesla Çin hükümetine yaranabilmek için Bitcoin adımı atıyor ve büyük düşüşü tetikliyor.

Sonrasında altın vuruşu ise Çin hükümeti kendi eliyle yapıyor.

Tesla, Çin Baskısıyla Bitcoin’den Vazgeçebilir

Elon Musk’ın Bitcoin Madencilik Konseyi tarafından açıklanan %57 yenilebilir enerji kaynağı açıklamasına sessiz kalması Çin iddialarını güçlendiriyor. Özellikle bu ayın 21’inde Jack ile görüşmesinin sonuçları önemli, Tesla geri dönüş için son fırsatını burada kaybedebilir. Tam tersi şekilde kriptoya yeniden geri de dönebilir.

Çin’in Dijital Yuan çalışmaları sebebiyle kripto para piyasalarını baskıladığını aylardır söylüyorduk. Bunun artık herkes tarafından kabul edildiği ve Çin’in bunu inkar etmediği gayet açık peki sırada ne var?

Musk eğer Çin yönetimiyle anlaşabilirse veya Çin yönetimi talep ederse tüm Bitcoin’lerini satmak zorunda kalabilir. Çin pazarından Tesla’nın elde edeceği muhtemel kazancı düşünürsek 1 milyar dolarlık Bitcoin’in şirket için pek bir önemi bulunmuyor.

Ancak yukarıda da aktardığımız gibi Bloomberg haberine göre Tesla, hakkındaki FUD’ları bile engelleyemiyor. Çin hükümeti ile çok iyi bir ilişkisi yok ve ilişkilerin iyileşmesini istiyor. Yani anlayacağınız Tesla’nın Bitcoin satışı Çin’in sadece bir hareketine bakıyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Apple’ın Kurucu Ortağı, Bitcoin (BTC) Hakkında Çarpıcı Açıklamalarda Bulundu

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC) Fiyat Analizi: Lider Kripto Para, Hangi Yöne Hareket Edecek?

İlgili Haberler