Tesla Bitcoin Sattı: BTC Fiyatı Nasıl Etkilendi?

İlayda Peker

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla (TSLA) dün yapılan açıklamalara göre, ikinci çeyrekte 936 milyon dolar değerinde Bitcoin (BTC) sattı. Böylece Tesla elindeki BTC’lerin %75’ini satmış oldu.

Tesla Neden Bitcoin Sattı?

Çarşamba günü yapılan açıklamalarda Tesla CEO’su Elon Musk, Çin’de yaşanan COVID kilitlenmelerinin belirsizliği sebebiyle nakit pozisyonunu en üst seviyede tutmak için Bitcoin’lerin büyük çoğunluğunu sattığını dile getirdi. Musk buna ek olarak, gelecekte Tesla’nın Bitcoin yatırımını artırma konusuna oldukça olumlu baktığını ve Tesla’nın Dogecoin yatırımlarında bir satışa gitmediğini açıkladı.

Öte yandan Tesla’nın elinde önceki üçüncü çeyrekte 1,26 milyar dolar değerinde BTC bulunurken ikinci çeyreğin sonunda 218 milyon dolarlık Bitcoin kalmış oldu. Şu anda verilere göre firmanın elinde yaklaşım olarak 42.000 adet Bitcoin bulunuyor. Ayrıca Tesla’nın BTC’leri ortalama 29.000 dolarlık bir fiyat ile sattığı da ifade ediliyor. Bu sebeple veriler, Tesla’nın ikinci çeyrek başında satış yapmış olabileceğini gösteriyor.

Bunlara ek olarak Tesla, Şubat 2021’de 1,5 milyar dolar değerinde Bitcoin satın aldığını duyurdu. Bu açıklama ile Bitcoin fiyatında gözle görülür bir yükseliş yaşandı. 2021 boğa koşusu yaşanırken yine ilk çeyrekte Tesla BTC varlıklarının %10’unu sattı ve bu satış firmanın 272 milyon dolar kazanç elde etmesini sağladı. Yapılan son duyuruya kadar ise Tesla BTC pozisyonunda değişikliğe gitmedi.

Bitcoin Fiyatına Etkisi

Tesla’nın açıklaması BTC fiyatı üzerinde doğal olarak etki yarattı. Çünkü satış, piyasada ufak da olsa bir paniğe sebep oldu. Bitcoin dün yapılan duyurudan sonra 22.600 dolar seviyelerine kadar gerilese de fiyat yazının kaleme alındığı sırada 23.000 dolar sınırında işlem görüyor.

Bu geri çekilme öncesinde Bitcoin 24.200 dolar üzerine kadar yükselmiş ve 24.000 dolarlık önemli desteğin üzerine çıkmıştı. Belli bir miktar geri çekilmeye rağmen ise Tesla açıklamasının fiyat üzerinde çok büyük bir etki yaratmadığını belirtmekte fayda var.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) 24.000 Dolara Ulaştı Ama Kaçınılmaz Son Geliyor!

Sonraki Haber

Coinbase’den Önemli Açıklama: Likidite Sıkışıklığımız Yok!

İlgili Haberler