Bitcoin (BTC) 24.000 Dolara Ulaştı Ama Kaçınılmaz Son Geliyor!

Fatih Uçar

En büyük kripto para birimi İngiltere kripto para yasasını açıkladığı için bugün 24.100 doları yeniden aştı. Uzun süredir 200 haftalık hareketli ortalamanın altında kalan fiyat yeniden kritik bölgenin üzerinde alıcı buluyor. Yazı hazırlandığı sırada ise Bitcoin 23.700 dolarda bulunuyor. Peki uzmanların altını çizdiği kaçınılmaz son neye işaret ediyor?

Bitcoin (BTC) Yükseliyor

Kripto para yatırımcıları, piyasalarda yaşanan çift haneli yükselişlerin keyfini çıkarıyor. Ethereum son dibinden neredeyse %100 artarak 1.600 doların üzerine çıktı. Mayıs ve haziran ayları kripto para yatırımcıları için oldukça güç geçti. Terra iflasıyla başlayan süreç çok sayıda kripto para şirketinin çökmesine neden oldu. Milyarlarca dolar değerinde müşteri varlıkları da bu çöküşten payına düşeni aldı. Voyager, Celsius gibi platformları kullanan yatırımcılar paralarını alıp alamayacaklarından emin değil. Öte yandan 3AC’ye teminatsız veya düşük teminatlı borç veren kurumsal fonlar ciddi sorunlar yaşıyor.

Önümüzdeki hafta yapılacak FED toplantısı öncesinde zaten aşırı satılan kripto paralar yeniden toparlanıyor. Bu yükselişin temelinde birçok sebep var. Bunları kabaca şöyle sıralayabiliriz.

  • Düşen petrol fiyatı
  • Zirveye ulaştığı düşünülen DXY
  • 13 trilyon dolarlı BNP Paribas’ın kripto para saklama hizmeti vermek için yaptığı anlaşma.
  • Temmuz ayı enflasyonunun daha düşük geleceğine dair yaygın iyimserlik
  • İngiltere’nin kripto paralara daha güvenli yatırım ve yasal zemin vaat eden tasarısı
  • Kripto para piyasalarında azalan korku
  • İflas eden kripto para şirketlerinin kaderinin artık netleşmiş olması

Bunları daha da artırabiliriz. Fakat piyasalarda yeniden bir “iyimserlik” hakim, daha önce benzer iyimserlik dönemlerinin sonu pek iyi olmamıştı. Peki uzmanlar ne diyor?

Kripto Para Uzman Yorumu

Bitcoin’in fiyat hareketleri yüksek korelasyon sebebiyle direkt olarak altcoinleri de etkiliyor. Bu yüzden altcoin yatırımcılarının izlemesi gereken en başlıca şey BTC’nin grafiğidir. Bir haftalık tırmanış yatırımcı duyarlılığını artırmaya yardımcı olurken, bazı analistler, piyasa hala dikkate değer bazı kırmızı bayraklar sunduğu için yatırımcıları FOMO konusunda uyarıyor. Piyasanın şu anda karşı karşıya olduğu soruya dikkat çeken aşağıdaki grafiği yayınlayan piyasa analisti Caleb Franzen’e göre, Bitcoin‘in 24.000 doların üzerine çıkması, önceki işlem aralığından 18.000 dolar ile 22.500 dolar arasında bir kopuşu resmi olarak doğruladı.

“Her şeye rağmen, bir sonraki geri çekilmenin bu ayı piyasasında büyük bir test olacağına inanıyorum. Alıcılar bir geri çekilmeye agresif bir şekilde müdahale edecek mi yoksa teslim olacak mı?”

Jarvis Labs’e göre, mevcut rallinin kendini sürdürme kabiliyetine karşı dikkatli olmak için bir neden, balina cüzdanı etkinliğinin olmamasıdır. Jarvis Labs’tan gelen veriler ayrıca daha büyük kuruluşların henüz aktif satın almaya dönmediğini gösterdi. Başka bir analist Capo ise 22.000 dolar altında kapanışların fiyatı 15.800 dolara kadar çekebileceğini düşünüyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Rekabet Büyüyor: Binance, Bu Konuda Coinbase’i Geçti!

Sonraki Haber

Tesla Bitcoin Sattı: BTC Fiyatı Nasıl Etkilendi?

İlgili Haberler