Terra’nın Aldığı Bitcoin (BTC) ve AVAX’a Ne Oldu?

Fatih Uçar

Geçen hafta sonu UST’nin dolara sabitliği bozuldu ve günlerdir kripto para piyasalarını bu olay kasıp kavuruyor. Algoritmik stablecoin fikri böylece büyük bir darbe aldı. LUNA’nın piyasa değeri hızla düştü ve UST için kriz daha da derinleşti. Peki UST rezervlerini desteklemek amacıyla alınan milyarlarca dolar değerinde Bitcoin’e ne oldu?

Terra UST Krizi

Luna Foundation Guard (LFG) geçtiğimiz hafta sonu UST sabitliği bozulduğunda 1,5 milyar dolarlık Bitcon’in kullanılması için oylama yaptı. Bitcoin ilk büyük darbesini bu haberle zaten almıştı. Hızla satılacak 1,5 milyar dolarlık BTC, tüm kripto para piyasalarını olumsuz etkiledi. Buna rağmen Pazartesi günü UST düşmeye devam etti.

Terra’nın bu başarısız hamlesi sonrasında 3,5 milyar dolarlık Bitcoin’in nereye gittiği sorusu daha fazla akılları kurcalamaya başladı. Peki gerçekte bu rezervlere ne oldu?

Terra Rezervlerine Ne Oldu?

Blockchain analitik platformu Elliptic’e göre, Pazartesi günü, LFG’nin 1,5 milyar dolarlık krediyi açıklamasından saatler sonra başka bir adrese 750 milyon değerinde Bitcoin gönderildi. Daha sonrasında 930 milyon dolar değerinde Bitcoin farklı bir adrese taşındı ve oradan da Gemini borsasına gönderildi. Toplamda 1,6 milyar dolar değerinde Bitcoin’in buraya taşındığı söyleniyor.

Hesapta ise 875 milyon dolarlık 28.205 BTC kaldı. Salı sabahı tüm bu Bitcoin, Binance borsasına taşındı. Fakat Gemini ve Binance borsasına aktarılan bu Bitcoin’ler ile ne yapıldığı kesin olarak bilinmiyor. LFG ise bu konuda henüz net bir açıklama yapmadı. Topluluk, kabaca 3,5 milyar dolarlık Bitcoin’in kullanıldığından emin olmak istiyor.

Hali hazırda eğer bu varlıklar tutuluyorsa UST ve LUNA mağdurlarının zararlarının bir kısmı karşılanabilir. UST ve LUNA’nın çöküşünün tetiklediği felaketin ardından, Terra ve Terra’nın kurucu ortağı Do Kwon‘a olan güven neredeyse sıfıra indi. Mağdurlar geçen haftaki eylemlerin şeffaflığını sorguluyor. Eğer bu varlıklar satıldıysa hangi sevilerde bozduruldu? Eğer satış gerçekleştiyse neden trilyonlarca LUNA basılmasına ihtiyaç duyuldu?

AVAX rezervleriyle alakalı da ihtilaflı görüşler var. Yaygın görüş toplamda 52 milyon dolarlık AVAX kaldığı yönünde. Diğer bir görüş ise alınan 100 milyon dolarlık AVAX’ın zaten kilitli olduğunu ve yakın zamanda kilidinin açılamayacağını söylüyor.

Binance CEO’su CZ bugün, Terra yönetimini topluluğa karşı şeffaf olmaya çağırdı.


Total
18
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Terra Bunu Yapmalı! Binance CEO’su CZ Konuştu!

Sonraki Haber

Bitcoin Tarihinde Bir İlk: BTC Altcoin’lerde Son Durum

İlgili Haberler