Terra Kurucusu Kurtarma Planını Anlattı! Sıfırlama Gelecek!

Fatih Uçar

Do Kwon günlerdir sessizliğini koruyordu ve bugün kurtarma planıyla alakalı detayları açıkladı. Peki neler olacak? Binance CEO’su CZ akşama saatlerinde Terra ekibiyle 2 saatlik bir görüşme yaptı ve ilerleme olduğunu söyledi. Yeni LUNA basımı durdu ve kurtarma planı akşam saatlerinde Do Kwon tarafından açıklandı.

Terra Kurucusu Konuştu

İki günlük sessizlikten sonra, Terra kurucusu topluluğu canlı tutmak ve token sahiplerinin zararlarını tazmin etmek için bir duyuru yayınladı. Terraform Labs kurucu ortağı Do Kwon, algoritmik stablecoini UST‘nin tarihsel olarak ayrıştırılmasının ve Terra (LUNA) tokenlerini neredeyse sıfıra indiren ölüm sarmalının ardından Terra ekosistemini korumak için bir teklifte bulundu.

Terra’nın araştırma forumunda Cuma günü yayınlanan bir gönderide Kwon, “Terra topluluğu, topluluğu ve geliştirici ekosistemini korumak için zinciri yeniden oluşturmalı” dedi. Terra zincirini çatallama olasılığını tartışan doğrulayıcı gruplara yanıt olarak sunduğu önerisi, bu haftaki fiyat çöküşü sırasında varlıklarını satamayan veya satmak istemeyen UST ve LUNA sahiplerinin zararını tazmin etmeyi hedefliyor. Kripto paralar bugün LUNA ağının durdurulmasıyla birlikte toparlanmaya başlamıştı, son açıklamalarla birlikte Bitcoin yeniden 30.000 doların altına düştü.

Terra Kurucusu Kurtarma Planını Anlattı!

Kwon, doğrulayıcıların ağ sahipliğini LUNA ve UST sahipleri arasında dağıtılan 1 milyar tokene ve ayrıca gelecekteki gelişimi finanse etmek için bir topluluk havuzuna sıfırlamasını önerdi. Spesifik olarak, yeni dağıtılan tokenlerin %40’ı, depegging olayından önce LUNA sahiplerine gidecek. Diğer %40’ı, yeni ağ yükseltmesi sırasında orantılı olarak UST sahiplerine gönderilecek. Kalan %20’nin yarısı ise zincir operasyonları durdurmadan hemen önce LUNA tutan holderlara iade edilecek.

Kalan %10 geliştirme havuzuna tahsis edilecek. Do Kwon şunları söyledi;

“Son marjinal alıcılar ve satıcılar teslim olduktan sonra sabitleyici eninde sonunda eski haline getirilse bile, Luna’nın sahipleri o kadar ciddi bir şekilde tasfiye edildi ki küllerimizden yeniden doğmamız son derece güç”.

CoinMarketCap’e göre, LUNA’nın piyasa değeri Nisan ayı başlarında en yüksek seviyesinde 41 milyar doların üzerindeydi. Artık bir stablecoin olarak adlandırılamayacak olan Terra’nın UST’sinin değeri, neredeyse 19 milyar dolara ulaşmıştı. Dolar sabitini kaybettikten sonra UST, Cuma günü 0.13 dolar gibi düşük bir seviyeye indi.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.Total
19
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Elon Musk Bir Kez Daha DOGE Övdü

Sonraki Haber

Bu DeFi Hack’i Sebebiyle FTM Fiyatı Değer Kaybetti!

İlgili Haberler