Terra UST Kurucusundan Açıklama! LUNA Alınır Mı?

Fatih Uçar

Terra kurucusu Do Kwon hakkında can sıkan çok sayıda iddia ortaya atılmıştı. UST dolar sabitini kaybettiği günden bugüne iddialar çığ topu gibi büyüyor. Hatırlarsanız ilk günlerde Do Kwon’un başarısız bir stablecoin projesini anonim olarak yürüttüğü ortaya çıkmıştı. Projede yer aldığı anlaşılınca iddiaları reddetti.

Terra UST Kurucusundan Açıklama

Kötü şöhretli Terra (LUNA) ve TerraUSD (UST) ekosistemlerinin CEO’su ve kurucu ortağı olan Do Kwon, yaklaşık üç yıl boyunca her ay 80 milyon dolar nakde çevirme iddialarını yalanladı. 11 Haziran’da, Kwon’un Tether (USDT) gibi ABD dolarına sabitlenmiş stablecoin satın almak için çöküşten önce LUNA ve UST sattığına dair çeşitli iddialar ortaya atıldı.

Hikayenin kendi tarafını paylaşan Kwon, son zamanlarda ayda 80 milyon dolar nakde çevirdiği söylentisinin, airdrop sırasında satın alınan LUNA varlıklarının çoğunu elinde tuttuğu iddialarıyla çeliştiğini belirtti. Ayrıca Kwon, son iki yıldaki gelirinin yalnızca TerraForm Labs’tan (TFL) nakit maaş olduğunu yineledi. Kwon topluluğa “yanlışlık yaymanın” tüm LUNA yatırımcılarının acısını artırdığını söyledi ve şunları ekledi;

“Mağdur rolü oynamak istemediğim için fazla bir şey söylemedim ama Terra çöküşünde sahip olduklarımın çoğunu da kaybettim. Bunu defalarca söyledim ama parayı pek umursamıyorum”.

LUNA Alınır Mı?

Terra merkezli bir alt ekosistem olan Anchor Protocol‘den bir geliştirici olan Mr. B, iddiaya göre Kwon’u gerçekçi olmayan yüksek faiz oranları konusunda uyardı. Mr. B platformun sadece Terra ekosistemini sabit tutmak için %3,6 faiz oranı sunmak için tasarlandığını, ancak yayınlanmadan hemen önce %20 olarak değiştirildiğini söyledi:

“Başından beri çökeceğini düşünmüştüm (tasarladım), ama çökeceğini biliyordum”.

Geliştiricinin Kwon’a faiz oranlarını düşürmesini önerdiği iddia edildi, ancak talep reddedildi. Do Kwon, Mayıs ayı ortasında Güney Kore’de konuyla ilgili bir parlamento oturumuna katılmak üzere çağrıldı.

Terra’nın yeni LUNA’sı devam eden belirsizlik sebebiyle ekstra bir düşüş yaşıyor. Yatırımcılar soruşturmanın davaya dönüşmesi ihtimaline karşın dikkatli olmalı ve mevcut şartlarda LUNA almak pek mantıklı görünmüyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ünlü CEO Açıkladı: Boğa Piyasası Ne Zaman Başlayacak?

Sonraki Haber

500 Milyon Dolarlık Tasfiye Ufukta! Ethereum Düşmemeli!

İlgili Haberler