Terra (LUNA) Projesindeki Hırsızlık ve Daha Fazlası!

Fatih Uçar

Kripto para piyasalarına mayıs ayında adeta bir kabus gibi çöken Terra faciasının yeni detayları ortaya çıkıyor. En büyük 10 kripto para arasından sıfır değerine düşen LUNA günlerde %99 değer kaybı yaşadı. Ağ hard fork ile kurtarılmaya çalışıldı ancak yeni piyasaya sürülen 1 milyar arzlı LUNA’nın fiyatı da 1 dolara doğru ilerliyor.

Terra Haberleri

Salı günü, bir Terraform Labs çalışanı Seul Büyükşehir Polis Teşkilatı tarafından 80 Bitcoin çaldığı için tutuklandı. Naver tarafından hazırlanan bir rapora göre SEC, Terra’nın kara para aklama suçuna da bulaştığını ortaya çıkardı. Raporda şu detaylar yer alıyor;

“ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu kısa süre önce Terra’nın bazı kilit isimleriyle online görüşme gerçekleştirdi. SEC, Terra’nın zayıf tasarım yapısını sorgulamaya odaklandı. Geliştiriciler daha önce Terra ve Luna‘nın çöküşünü tahmin etmişti. CEO Do Kwon için ciddiye alınmayan tehlikeye birkaç kez dikkat çektiklerini söylediler”.

Şok edici bir ifşaatta, SEC her ay yaklaşık 100 milyar won şirket fonunun zimmetine geçirildiğini tespit etti. Fonların, Terra çöküşünden birkaç ay önce işletme giderleri için gönderildiği söyleniyor.

Terra Hırsızlığı ve Kara Para Aklama

Rapora göre, giderler için yapılan transferler kurucu Do Kwon’un kara para aklama planıydı. Ayrıca ABD düzenleyici kurumu, paranın “düzinelerce kripto para cüzdanına” transfer edildiğine dair dahili kanıtlar buldu. Ancak, Kwon’un ne kadar para aldığı bilinmiyor.

Ayrı bir Terra soruşturmasında, şirketin bir çalışanının yaklaşık 2,39 milyon dolar değerinde Bitcoin çaldığı tespit edildi. Hırsızlığın geçen ay Terra’nın çöküşü sırasında yapıldığına inanılıyor. Bu arada, bu soruşturmanın haberi Terra’nın fiyatı üzerinde büyük bir olumsuz etki yarattı. CoinMarketCap’e göre Terra, son 24 saatte %23,66 düşüşle 2,69 dolardan işlem görüyor. Yatırımcı güvenindeki büyük kayıptan sonra projeyle ilgili tekrarlanan soruşturma ve şüpheler Terra fiyatını daha da düşürebilir.

Öte yandan, Kwon’a karşı benzer iddialarda bulunan FatMan, bu gelişme hakkında yorum yaptı. Bunun daha önce kaynakları aracılığıyla sızdırdığı bilgileri doğruladığını söyledi. İçeriden gizli bilgiler aldığını iddia eden FatMan Kwon’un sessizce yüz milyonları yabancı banka hesaplarına gönderdiğini de söyledi.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Metaverse’ün Babasından Metaverse Hamlesi!

Sonraki Haber

Alibaba Cloud Öne NFT Açıklaması Yaptı Sonra Sildi!

İlgili Haberler