Terra UST Çöküşü Planlı Mı Oldu?

Fatih Uçar

Piyasa değeri 40 milyar doları aşmış bir LUNA ve 18 milyar dolar arzı zorlayan stablecoin UST, böylesi büyük bir çöküş nasıl oldu? Akıllara bu yıkımın yönetim tarafından kasıtlı başlatılıp başlatılmadığı sorusu geliyor. FTX CEO’su bu konuyla ilgili görüşlerini paylaştı. Peki sizce?

Terra UST Çöküşü

Kripto türevleri borsası FTX’in genel müdürü, Ethereum rakibi Terra’nın düşüşünün düpedüz aldatmadan ziyade hatalı pazarlamadan kaynaklandığını söylüyor. Sam Bankman-Fried, LUNA ve TerraUSD’nin çöküşünü Theranos’un dağılmasıyla karşılaştırmanın haksızlık olduğunu söylüyor. Bankman-Fried’e göre Terra‘nın kurucusu Do Kwon yatırımcıları aldatmadı.

Elizabeth Holmes tarafından başlatılan Theranos, yatırımcıları ve hükümeti aldattığı iddiasıyla soruşturulmuş ve suçlu bulunmuştu. Holmes, birkaç damla kan yardımıyla hastalıkları tespit edebileceğini vs iddia ediyordu. Buradaki mantık kan şekerinizi ölçer gibi parmağınızdan aldığınız kanla hastalıklarınızın tespit edilmesini kapsıyor.

SBF şunları söyledi;

“Şimdi, LUNA/UST kötüydü ve kötü bitti! Theranos da öyle. Ancak Holmes’a yönelik temel suçlama Theranos’un başarısız olduğu değil. Başlangıçlar her zaman başarısız olur. Suçlama, yalan söylediği yönünde. Özellikle, Theranos’un yapmadığı belirli şeyleri yaptığını söyledi; hileli davranış, yatırımcılara bir tür testin diğeri olduğunu iddia etmesiydi. LUNA’nın yeri farklıdır. LUNA/UST mekanizması yanlış temsil edilmedi hatta çok şeffaftı. Ve bence şeffaf bir şekilde bir noktada bocalayacaktı”.

Terra’nın Pazarlama Hatası

Bankman-Fried, Do Kwon bir sahtekarlık olmasa da, pazarlama kampanyasının yatırımcılara TerraUSD‘nin tam olarak ABD doları tarafından desteklenmediğini daha iyi anlatması gerektiğini düşünüyor. Yani insanlara değişken varlıklarla rezervlerin desteklenmesindeki riskler açıkça anlatılmalıydı.

“Do Kwon, UST’nin USD ile 1:1 oranında desteklendiğini iddia etmedi. Doğru bir şekilde, bir grup değişken varlık tarafından desteklendiğini iddia etti. Bu varlıkların düşebileceği çok açıktı ve geri kalanı izledi. Yine, davranışı tasvip etmek istemiyorum. Ama bu farklı. Luna, kitlesel coşku, heyecan ve açıkçası insanları kamuya açık bilgilere göre bocalayacak bir şeye inanmaya iten bir vakaydı. Bu pazarlama muhtemelen kötüydü. Ama Theranos kadar kötü değildi”.

Bankman-Fried, video akışı hizmeti Netflix, film devi AMC ve Cathie Wood’un ARK Innovation ETF’si gibi hisse senedi fiyatlarında %50 düşüş yaşayan önde gelen şirketlere atıfta bulunarak, kötü yatırımların mutlaka Ponzi planları olmadığını söylemeye devam ediyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum Kurucusu LUNA’nın Çözüm Önerilerini Yorumladı

Sonraki Haber

Bitcoin 20.000 Doları Yeniden Test Edecek Mi?

İlgili Haberler