Terra Kurucusu Do Kwon Hakkında Interpol’den “Kırmızı Bülten”!

İlayda Peker

Interpol olarak da bilinen Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı, Terraform Labs ve Terra ekosisteminin kurucu ortağı Do Kwon hakkında Kırmızı Bülten yayınladı. Güney Koreli savcılar, SBS de dahil olmak üzere bir dizi Güney Kore medya kuruluşuna göre 26 Eylül’de Kırmızı Bülteni doğruladı. Ancak savcılık konuyla ilgili daha fazla yorum yapmadı.

Kwon İçin Son Geliyor Mu?

Kırmızı Bülten, Interpol’ün atabileceği en üst düzey adım olarak nitelendirilebilir ve dünyadaki hemen hemen her ülkedeki polis memurlarından, bahsi geçen kişiyi gördükleri yerde tutuklaması ve teslim etmesi istenir.

Öte yandan Seul Güney Bölge Savcılığı’nın Mali ve Menkul Kıymet Suçları Birimi, ayın başlarında tutuklama emri çıkardıktan sonra, yardım için ilk olarak geçen hafta Interpol’e başvurdu. Ülkenin dışişleri bakanlığı da devreye girdi ve Kwon’un hareket etmesini önlemek için pasaportunun iptal edilmesini istiyor.

Do Kwon Nerede?

Yapılan açıklamalarda Güney Koreli yetkililer, Kwon’un artık bir “kaçak” olduğunu iddia etti. Kwon ise sosyal medyada en son paylaştığı 17 Eylül tarihli gönderisinde bunu yalanlamıştı.

Ancak kanıtlar aksini gösteriyor gibi görünüyor. Savcılar, Kwon’un Nisan ayının sonunda, Terra ekosisteminin çökmesinden sadece birkaç gün önce beş Terraform yöneticisiyle birlikte Singapur’a “kaçtığını” söylüyorlar. Güney Kore polisi, Kwon’un ailesinin de kısa bir süre sonra Singapur’a uçtuğunu söyledi.

Ancak Singapur polisi, Kwon’un artık Singapur’da olmadığını belirtti. Ayrıca savcılar, Kwon’un sattığı Terra ekosistem kripto paralarının “kayıtsız menkul kıymetler” olduğunu kanıtlamak için yeterli kanıta sahip olduklarına inanıyorlar, ancak bazı yerli avukatlar bu suçlamaların temelsiz olduğunu ifade ediyor. Ayrıca Güney Kore yasaları, herhangi bir kripto varlığı menkul kıymet olarak sınıflandırmıyor.

Ancak yasal konulara odaklanan bir medya kuruluşu olan Beoplyool TV News, Cha Sang-jin adlı bir finans avukatının, kovuşturma TerraClassicUSD‘ye (UST) odaklanırsa daha başarılı olabileceğini belirttiğini aktardı.

Cha, Terraform yöneticilerinin, UST’nin Mayıs ayı başında sabitini kaybetmeden önce, “ABD doları ile bir değer bağlantısı” olduğunu “vurguladığını” iddia etti. Hukuk uzmanları, USD bağlantılı bir stablecoin hakkında verilen sözlerin doğru olmadığını kanıtlayarak, savcıların Kwon ve diğerlerinin “Sermaye Piyasası Yasasını ihlal ettiğini” kanıtlayabileceklerini öne sürdü.Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Santiment Piyasayı Değerlendirdi: BTC, XRP, ETH, ETC ve REN

Sonraki Haber

2030 Bitcoin (BTC) Fiyat Tahmini: Bu Rakam Mümkün Mü?

İlgili Haberler