Terra İçin Kötü Haber! LUNA ve LUNC Neden Düşüyor?

Fatih Uçar

Yükseliş haberinde yaşanan aşırı yükselişin kısa vadede tersine dönebileceğinden bahsetmiştik. Nitekim beklenen oldu. Aşırı alımların yerini artık aşırı satışlar aldı. Çok sayıda yatırımcı LUNA ve LUNC için daha fazla yükseliş beklentisiyle alım yaparken şimdi de çift haneli zararları göğüslemek zorunda kaldı. Peki düşüşün sebebi neydi?

Kripto Paralar Neden Düşüyor?

Düşüşün temeldeki en büyük sebebi son gelen enflasyon verisiyle aşırı iyimserliğin yerini korkuya bırakmasıdır. Fed’in 21-22 Eylül tarihlerindeki toplantıda 100bp faiz artışı yapma ihtimali %30’un üzerine çıktı. Yüksek gelen enflasyonla birlikte Fed’in daha caydırıcı bir adım atma ihtimali belirdi ve piyasalar bunu fiyatlıyor. Dün Bitcoin %12 değer kaybederken Nasdaq %5’in üzerinde zarar yazdı. Kripto paraların kümülatif değeri 1 trilyon doların altına düştü ve Bitcoin 20.000 dolar seviyesini yazı hazırlandığı sırada kaybetti.

Öte yandan LUNA ve LUNC özelinde temeli olmayan bir yükseliş görmüştük. LUNC için vergi haberi fiyatı ateşlemişti, spekülatif alıcıların devreye girmesiyle fiyat birkaç kat değerlendi. Bir süredir de yatırımcılar bu rüyadan soğuk bir duşla uyandırılıyor. Diğer önemli bir gelişme ise Terra kurucusu Do Kwon ekibindeki 5 kişinin Güney Kore kolluk kuvvetleri tarafından aranıyor olmasıdır.

Terra Kurucusu Aranıyor

Güney Kore’deki bir mahkeme, bu yılın başlarında patlaması küresel bir kripto bozgununa yol açan Terraform Labs kripto para ekosisteminin kurucusu Do Kwon için tutuklama emri çıkardı. Savcılıktan gelen bir kısa mesaja göre, Seul’deki mahkeme Do Kwon ve diğer beş kişi için ülkenin sermaye piyasası yasasını ihlal ettiği iddiasıyla tutuklama emri çıkardı. Savcılık, altı kişinin de Singapur’da bulunduğunu söyledi. Do Kwon, akşam saatlerinde tek emojilik bir Tweet attı ve özgür olduğunu ima etti. Do Kwon’un son röportaj verdiği platform ona ulaştı ve Kwon, kendisine herhangi bir tebligatın ulaşmadığını söyledi.

Terra’nın çöküşü, Güney Kore ve ABD’deki soruşturmaların yanı sıra, dolar gibi bir varlığa sabitlenmiş dijital tokenler olan stablecoin’lerin yenilenmiş düzenleyici incelemesini tetikledi. Yellen dahil çok sayıda ABD’li yetkilileri acil stablecoin düzenlemesi için çağrıda bulundu.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kripto Paralar Neden Düşüyor? DXY Ralli Yapıyor!

Sonraki Haber

Merge Sonrası Ethereum (ETH) Düşüyor! Kripto Paralarda Neler Oluyor?

İlgili Haberler