Bugün Günlerden Terra! LUNA ve LUNC Uçuyor, Dikkat!

Fatih Uçar

Ama her uçuşun bir konuşu vardır. Kripto para yatırımcıları piyasa henüz toparlanırken bu volatiliteden para kazanmaya çalışıyor. Daha birkaç ay önce Terra’nın enkazı altında kalan yatırımcılar tüm bunları unutmuşa benziyor. Özellikle Türk yatırımcıların ilerleyen saatlerde yaşayabileceği olası mağduriyetlere ve Terra tarafındaki gelişmelere değiniyoruz.

Terra Neden Yükseliyor?

LUNA ve LUNC tokenleri bugün etkileyici ralliler yaptı. Terra V2 (LUNA) yazı hazırlandığı sırada 5,92 dolardan alıcı buluyor ve bugün 7 dolar bölgesine çıktı. Günlük işlem hacmi ise 4 milyar dolara tırmandı. Birkaç gündür LUNC’nin %1,2 vergi önerisiyle alakalı borsaların duyurularını görüyorduk. Öneriyi yanlış anlayan ve bunu fiyat spekülasyonu için fırsata çeviren bazı yatırımcılar Terra altcoinlerinin birkaç kat değerlenmesine neden oldu. LUNA şu an %212 artışla işlem görürken Terra Classic (LUNC) %15 zarar yazdı.

LUNC günlerdir yükseldiği ve yatırımcıların önemli kısmının LUNA’ya geçtiğini için fiyatın düşmesi mantıksız değil. Yükseliş için ciddi bir gerekçe yok. LUNA tarafında yaklaşık 2 milyon dolarlık balina alımı oldu ve LUNC ise %1,2’lik vergi önerisi nedeniyle yükseliyor. Fakat yatırımcıları kötü bir son bekliyor olabilir.

LUNA ve LUNC Yorum

Terra ekosistemin UST’nin 1 dolara sabitliğinden dolayı çöktüğü için birçok popüler protokolün kendisinden göç ettiğini gördü. Cosmos gibi alternatiflere taşınan projeler burada hayatta kalmaya çalışıyor. Ağ aktivitesini tetikleyecek ciddi bir kullanıcı yoğunluğu da yok. Terra V2 bile böyleyken adeta hayalet kasabaya dönen Terra Classic ekosisteminin yeniden palazlanacağını düşünmek pek mantıklı görünmüyor.

Yatırımcılar bugünlerde birkaç hata yapıyor.

  • LUNC için bahsi geçen vergi kripto para borsalarındaki alım/satım işlemlerinde uygulanamayacak. Binance sadece transferlerde bu verginin destekleneceğini duyurdu.
  • Emir defterinde uygulanmayacak bir verginin hali hazırda 7 trilyonluk LUNC arzını 100 milyar seviyesine düşürmesi birkaç bin yıldan (iyimser bir tahmin) fazla sürebilir.
  • Eğer %1,2’lik verginin arzda ciddi bir düşüşe sebep olacağını düşünerek LUNC alımı yapıyorsanız ilerleyen günlerde önerinin uygulanmaya konulmasıyla birlikte bu gerçekle yüzleşeceksiniz. Sadece siz değil çok sayıda yatırımcı bu gerçeği geç de olsa fark edecek. Büyük ihtimalle (eğer kardaysalar) kar satışları yapacaklar. Fiyatın aynı hızda düştüğünü göreceksiniz.
  • LUNA ve LUNC yükselişiyle ilgili fiyat katalizörü olabilecek elle tutulur ciddi bir şey yok. Spekülatif şekilde fiyatın arttığının farkında olmalısınız.

Vergiyle alakalı hususları daha önce “Terra Classic 1 dolar olur mu?” haberimizde ele almıştık.

Son olarak Binance borsanın iki altcoin için de vadeli işlemleri ilerleyen saatlerde açacağı bilgisini verelim. Short veya long yönlü pozisyon açarak (4 milyar dolarlık günlük LUNA işlem hacmi var ve ağız sulandırıyor) çok sayıda yatırımcı para kazanmaya çalışacak. Yani ilerleyen saatlerde fiyatın volatilitesi büyük ihtimalle hem aşağı hem de yukarı yönlü ciddi anlamda artabilir. Terra çöküşü sırasında fiyatın izlediği yolu hatırlayın. LUNA 1 dolara düştü ve 8 dolara çıktı, sonrasında aşırı düşüş ve aşırı yükselişler görmeye devam ettik. Ta ki vadeli işlemler askıya alınana kadar. Bu süreçte fiyata yön veren büyük yatırımcılar duygularıyla hareket eden yatırımcıları adeta sömürdü.

Aynı hataya iki kere düşmemek için mutlaka stop loss ile işleme girip, kar alma noktalarınızı belirlemelisiniz. Türk yatırımcı son Terra çöküşünde ciddi anlamda para kaybetti, tekrarını yaşayıp sermayenize zarar vermeyin.

Elbette kripto paralardaki stratejinizi kendiniz belirlemelisiniz ve risk profilinize göre kendi kararlarınızla adım atmalısınız. Ancak buradaki uyarılar kayıp potansiyelini gözden kaçırmamanız içindir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.


Total
27
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Türkiye’ye Açılan CoinW, “Akıllı Copytrading” İle Endüstri Çapında Bir Yeniliğe İmza Atıyor!

Sonraki Haber

Kripto Paralara Trilyon Dolarlık Şirketten Doping!

İlgili Haberler