Terra Classic (LUNC) 1 Dolar Olur Mu? Yanan Siz Olmayın!

Fatih Uçar

Geçen hafta yüzde 171 arttı ve enkaza sahip çıkmaya çalışan LUNC topluluğu 1 dolarlık fiyatın hayalini kuruyor. SHIB, DOGE gibi altcoinler 1 dolar hedefleriyle fenomen oldu. Doge bu hedefine büyük ölçüde 2021 Mayıs’ında yaklaşmıştı. Ancak SHIB için şimdilik bu hedef “uzun vadede de” imkansız görünüyor. Peki ya LUNC için? 1 dolar hedefi gerçek olabilir mi?

Terra Classic (LUNC)

İşlemlere %1,2 yakım kuralı getiren “vergi” düzenlemesi LUNC fiyatının geçtiğimiz hafta %171 oranında yükselmesine neden oldu. Ancak başarısız olan projeyi canlandırmak için son çabalar sadece ayrıntılı bir pump/dump olayı olabilir. Terra Classic topluluğu daha fazla LUNC yakmayı hedeflese de yatırımcıların “burada yanan biz olduk” dememek için dikkat etmesi gereken detaylar var. TerraUSD, mayıs ayında çöktüğünde birçok kişi Terra için umut kalmadığını düşündü. Terraform Labs’ın kötü şöhretli CEO’su Do Kwon, yeni bir Terra ağı kurmak için hızla harekete geçti ve başarısızlığını “Luna Classic” ismiyle gömdü.

Terra Classic bir enkazı temsil ediyor. Nitekim UST’nin basım mekanizması bir ölüm sarmalına dönüşmüştü. LUNA arzı neredeyse 7 trilyona çıktı ve arz arttıkça LUNA fiyatı düştü. Yani orijinal (eski) Terra ağı adeta hayalet kasabaya döndü. Çünkü neredeyse tüm merkezi olmayan uygulamalar yeni Terra ağına veya alternatiflerine geçti.

Terra Classic (LUNC) 1 Dolar Hedefi

Terraform Labs tarafından öksüz bırakılan Terra Classic bir grup topluluk üyesi tarafından ayakta tutulmaya çalışılıyor. Haziran ayında, Terra Classic işlem ücretlerinin bir kısmını yakmaya başlama ve doğrulayıcı ödüllerini artırma önerisi, bu motivasyonu teyit ediyor. İşlem yapılan tüm tokenlerin %1,2’sini yakmaya başlama önerisi de topluluk oylamasından geçti, ancak böyle bir fikrin nasıl uygulanabileceğine dair ayrıntılar yoktu. Tüm bu süre boyunca, Terra Classic’in yerel kripto parası LUNC borsalarda işlem görmeye devam etti. Volatilite yüksekti ancak düşük likidite seviyesi göz önüne alındığında bu gayet normaldir. Terra Classic ekosistemindeki birkaç aktif geliştirici, spekülasyonları körüklemek için yeterliydi.

Ancak Luna Classic işlemlerini yakmak ve vergilendirmek tam olarak neyi başarmayı umuyor? Topluluk vergiyi merkezi borsalarda nasıl uygulayabilecek? Bunlar, önemli miktarda dalgalanmaya yol açabilecek bir olaya giden yolda Terra Classic topluluğunun ele alması gereken sorulardan sadece birkaçı.

Luna Classic için, planlanan token yakma vergisi, saf yatırımcıları çekmek için mükemmel bir anlatı oluşturmaktan başka bir şey olmayabilir. LUNC işlemlerinin büyük çoğunluğu Binance, Kucoin ve Gate.io gibi merkezi borsalarda off-chain (zincir dışında) gerçekleşir. Bu, Terra Classic topluluğu, işlemlerde %1,2’lik bir yanma vergisini başarıyla uygulasa bile, LUNC’nin yalnızca küçük bir kısmının yanacağı anlamına gelir. LUNC topluluğunun birçok üyesi, yakma vergilerini uygulamak için Binance gibi borsalara dilekçe vermiş olsa da herhangi birinin bunu yapması pek olası görünmüyor.

Sonuca gelecek olursak, 7 trilyona yaklaşan arzın dişe dokunur bir küçülme görmesi mümkün değil. Ağda geliştirici yok ve içinde geliştiricilerin olmadığı bir blockchain en fazla meme token olabilir. Arz 7 trilyon seviyesinde %99’dan fazla eriyerek 1 milyara düşmediği sürece fiyatın 1 dolar olması mümkün değil. Yani bu sadece hype, coşku oluşturarak insanları LUNC almaya teşvik ederek fiyatı kısa vadede yükseltmeye çalışmaktan başka bir şey değil gibi görünüyor. Bu hikayede yanan tokenler değil, bunu göremeyen yatırımcılar olacak.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.


Total
9
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum (ETH) Kısa Vadede Kaç Doları Hedefliyor?

Sonraki Haber

Tron Kurucusu Justin Sun Yine İş Başında! Ne Yapmak İstiyor?

İlgili Haberler