Tek Bir Firma Bitcoin (BTC) Arzının %3.37’sini Elinde Bulunduruyor

İlayda Peker

Ortaya çıkan son bilgilere göre, kripto para fon yöneticisi Grayscale Investments şu anda Bitcoin Trust’ta 500.000’den fazla Bitcoin (BTC) tutuyor. 16 Kasım tarihli bir gönderiye göre, Grayscale şu anda 8.35 milyar dolar değerinde Bitcoin’e sahip. Bu da Bitcoin’in (BTC) olağanüstü arzının ve piyasa değerinin %2.69’una denk geliyor.

Ancak Chainalysis, 3.7 milyon BTC’nin kaybedildiğini ifade ediyor. Dolayısıyla Grayscale aslında Bitcoin’in kalan dolaşımdaki arzının %3.37’sine sahip olmuş oluyor.

Grayscale Bitcoin Yatırımı

Düzenlenmiş bir fonun hisse senedi yoluyla kripto para satın almak ve tutmak için bir prim ödemeye hazır olan kurumsal yatırımcılara hitap eden Grayscale Bitcoin Trust’taki hisseler şu anda her biri 15.62 dolar değerinde Bitcoin’i temsil ediyor. Ancak 18.86 dolardan el değiştiriyor. Bu da yaklaşık %19 kazanca denk geliyor. Grayscale ayrıca yıllık %2 ücret alıyor.

Grayscale Bitcoin Trust, 2020 boyunca aktif bir şekilde Bitcoin biriktirdi ve fonun elinde tuttuğu BTC miktarı son altı ayda neredeyse yüzde 50 arttı. Yedi yıl önce başlatılan ve kurumsal ilginin çığ gibi yükseldiğini düşündüren bir fon için bu 2020’de oldukça dik bir yükseliş olarak nitelendirilebilir.

Ethereum Yatırımları

Öte yandan geçen hafta fon, 215 milyon dolar değerinde 15.907 BTC alarak haftalık en büyük alımını bildirdi.

Bunlara ek olarak Grayscale’in Ethereum Trust’ı da 2020 boyunca alımlarını artırdı ve şu anda yaklaşık olarak 1.175 milyar dolar değerinde Ethereum yatırımı bulunuyor. Bu da tüm ETH’ların yaklaşık olarak yüzde 2.24’ünün Grayscale’in elinde olduğunu gösteriyor.

Bunların yanında Grayscale’nin diğer sekiz kripto fonu, şu anda yaklaşık 400 milyon dolar değerinde varlığı yöneterek, firma tarafından yönetilen dijital varlıkların toplam değerini 9,9 milyon dolara çıkarıyor.

Kurumsal Yatırımlar

2020 yılında Bitcoin’e olan kurumsal ilgi çok yüksek seviyeler çıktı. Hem Paul Tudor Jones gibi ünlü yatırımcılar hem de MicroStrategy gibi büyük firmalar BTC yatırımı yaptığını açıkladı.

Bu durum BTC’nin artık kendini kanıtladığı ve büyük oyuncuların da kripto para ekosistemine adım attığı şeklinde yorumların yapılmasını sağlıyor. Ayrıca zaman zaman daha önce BTC’yi sert şekilde eleştiren isimlerin de BTC ile ilgili olumlu açıklamalar yapmaya başladıklarına şahit oluyoruz.


Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Neden Artıyor: BTC Artışının Arkasındaki 3 Etken

Sonraki Haber
ethereum teknik analizi

ETH Yorumları: Ethereum/USD Teknik Analizi 17/11/2020

İlgili Haberler