Tecrübeli Yatırımcılar HODL’a Devam Ederken, Yeniler Satış Yapıyor!

İlayda Peker

Elde edilen son verilere göre, tecrübeli Bitcoin (BTC) sahipleri bu yıl tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 doların görülmüş olmasına rağmen neredeyse hiç satış yapmadı.

HODL Devam Ediyor

On-chain analitik firması Glassnode’un Coin Days Destroyed (CDD) metriğine göre, en eski Bitcoin sahipleri, hemen hemen hiç satış yapmadı ve bu da metriğin neredeyse tüm zamanların en düşük göstergesini işaretlemesini sağladı.

Bahsi geçen metrik, hareket eden Bitcoin’in, hareket etmeden önce ne kadar sabit kaldığını gösteriyor. Dolayısıyla bu metriğin, piyasa eğilimlerini belirlemek için basit hacim ölçümlerine bir alternatif sağladığı düşünülüyor. Bu sebeple eski BTC’lerin, sürekli hareket eden yeni BTC’lerden daha önemli olduğu düşünülüyor.

Öte yandan Twitter hesabı UTXO Management, grafiğin bir görseli ile birlikte, “Son birkaç aydaki artışa rağmen, mevcut değer hala tarihi düşük seviyelerinde” sözlerini kullandı.

Veriler, BTC/USD‘nin geçen yıl 2017’nin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 doları geçmesinin ardından yapılan satışlardan sonra “strong hands” olarak nitelendirilen eski BTC sahiplerinin hala çok güçlü kaldığını vurguluyor.

Yani 70.000 dolara bir adım kalmış olması bile trendin önemli ölçüde kırılmasını sağlayamadı ve satışlar hala piyasaya yeni girenlerden geliyor gibi görünüyor.

Yazın Al, Kışın Sat

Bir başka ölçüm olan Unchained Capital’in HODL Waves’i de bahsi geçen durumu doğruluyor. Piyasadaki satışların büyük çoğunluğunu son 3 ile 6 ay arasında alınan BTC’ler oluşturuyor. Yani yeni yatırımcı elindeki BTC’leri satıyor.

Dolayısıyla BTC fiyatı 30.000 doların altına düştüğü Haziran ayında alımlar yapıldı ve şu anda da bu Bitcoin’ler satılıyor.


Total
6
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin’de Yön Yeniden Aşağı Döndü: Altcoin’ler de Düşüşe Geçti!

Sonraki Haber

CNBC, Terra (LUNA) Yatırımcıları Uyardı: Bu Tehlikeler İle Karşı Karşıya Gelebilirsiniz

İlgili Haberler