Tecrübeli Yatırımcı Bitcoin (BTC) Yerine Hangi Varlığı Tercih Ettiğini Açıkladı

İlayda Peker

Bitcoin (BTC), son haftalarda ve hatta aylarda güçlü bir yükseliş yaşadı. Bu da çok fazla belirsizliğin olduğu bir dünyada bile Bitcoin’in bir değeri olduğunu gösteriyor. Analistler ise bu ralliyi yönetenin kurumsal oyuncular olduğunu düşünüyor.

Bir kripto varlık analisti olan “Light”, elde ettiği verilere dayanarak Bitcoin satın alan çok sayıda ve önemli kurumsal oyuncu olduğunu dile getirdi.

Bitcoin Hakkında İkna Olmayanlar Var

Aslında özellikle 2020 yılında karşılaştığımız haberler de Light’ın bu açıklamasını destekliyor. Bir Amerika şirketi olan MicroStrategy, iki aylık bir süre içinde 425 milyon dolar değerinde BTC satın alırken, fintech şirketi Square de bilançosuna 50 milyon dolar değerinde Bitcoin eklediğini açıkladı.

Ancak kurumsal ilgideki bu artışa rağmen, tüm yatırımcılar önde gelen kripto para birimine sıcak bakmıyor. Dünyanın en büyük hedge fonlarını yöneten milyarder yatırımcı Ray Dalio, geçtiğimiz günlerde Bitcoin‘in uzun vadeli değeri olduğuna henüz ikna olmadığını dile getirdi. Dalio bunu daha önce de söylemişti, ancak yapılan bu yorum, tanınmış ekonomist Nouriel Roubini gibi isimlerin BTc ile ilgili negatif görülerini bir nebze de olsa değiştirmelerinden sonra geldi.

“Altın’ı Bitcoin’e Tercih Ederim”

Ray Dalio, dünyanın önde gelen Wall Street yatırımcılarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla Bitcoin ve kripto para birimlerindeki yükseliş sürerken kendisinin de fikirlerinin alınmak istenmesi şaşırtıcı değil.

Dalio, Yahoo Finance ile yakın zamanda yaptığı bir röportajda, hükümetler ve merkez bankaları tarafından başlatılan dijital para birimlerinin Bitcoin ve diğer merkezi olmayan kripto para birimlerinden çok daha fazla ilgi çekeceğini  düşündüğünü söyledi.

Öte yandan tecrübeli yatırımcı Bitcoin’in alternatif bir varlık deposu olduğunu kabul etti ancak yine de lider kripto para birimi yerine altın kullanmayı tercih edeceğini dile getirdi. Özellikle merkez bankalarının BTC‘ye göre altın tutma olasılığının daha yüksek olduğunu belirtti.

Bu yorum, milyarder yatırımcı Stanley Druckenmiller‘ın Bitcoin’e desteğini açıklamasından kısa bir süre sonra geldi. Druckenmiller bu adımı ile Fidelity Investments CEO’su ve milyarder Wall Street yatırımcısı Paul Tudor Jones‘a katılmış oldu.

Bunlara ek olarak özellikle son zamanlarda eskiden Bitcoin’i eleştiren kişilerin BTC ile ilgili pozitif yorumlar yapmaya başladığına şahit oluyoruz. Bu da lider kripto para biriminin nihayet gücünü kanıtladığını gösteriyor.


Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) 16.000 Doları Gördü, Yeni Hedefler Belli Oldu!

Sonraki Haber

Dikkat: Blockchain İşlemleri Artık Geri Döndürülebilir!

İlgili Haberler