Sonunda O Ünlü Ekonomist de Bitcoin (BTC) Tarafına Geçiyor!

İlayda Peker

Tanınmış ekonomist Nouriel Roubini, Yahoo! Finance ile yaptığı son röportajda Bitcoin’i (BTC) gönülsüzce de olsa “kısmi” bir değer deposu olarak kabul etti. Roubini konuyla ilgili açıklamalarında, “Kısmi bir değer deposu olabilir, çünkü diğer binlercesinden farklı olarak (benim kripto paralar olarak adlandırdığım şey) o kadar kolay küçümsenemez. Çünkü Bitcoin arzının zaman içinde ne kadar artacağına karar veren en azından bir algoritma var.” ifadelerini kullandı.

Sonunda Roubini de İkna Oldu

Roubini’nin açıklamalarına göre Bitcoin’in 21 milyon ile sınırlı arzı özellikle önemli. Çünkü diğer Bitcoin maksimalistleri gibi ekonomist de ABD Federal Rezervinin kelimenin tam anlamıyla Bitcoin’den (BTC) daha kötü olduğunu düşünüyor.

Ancak Roubini’nin açıklamalarına bakılırsa kripto para birimleri hala ünlü ekonomistin gözüne girebilmiş değil. Nam-ı diğer “Dr.Doom” kripto para eleştirilerine devam ediyor ve kripto paraların bir para birimi olmadığını dile getiriyor. Roubini, “kripto para birimi” terimini bir hesap birimi olarak işlev göremediği için “yanlış isim” olarak tanımlıyor.

Buna ek olarak Bitcoin’in ölçeklenebilirliğini de eleştiren ekonomist, Visa’nın saniyede gerçekleştirdiği 25.000 işleme kıyasla Bitcoin’in 5 işleminin çok soluk kaldığını dile getirdi. Son olarak ise Roubini, Bitcoin’in  volatilitesini hedef aldı. Yine de Roubini, Bitcoin’i diğer kripto para birimlerinden ayırarak bir nebze olsun lider kripto para birimine ısınıyor olabilir.

CBDC İle İlgili Açıklamalar

Nisan 2013’te 60 doların altında işlem yaparken Bitcoin ile alay eden Roubini, şimdi merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) kriptoyu eski hale getireceğini düşündüğünü ifade ediyor.

Roubini konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bir merkez bankası dijital para birimine sahip olduğunuzda, her birey ödeme yapmak için bir merkez bankasındaki bir hesabı kullanabilir. Yani sadece kriptoya ihtiyacınız yok, Venmo’ya bile ihtiyacınız yok, bir banka hesabına bile ihtiyacınız yok, hatta bir çeke bile ihtiyacınız yok.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan çok sayıda büyük ekonomi CBDC‘leri piyasaya sürmek için acele ederken Binance CEO’su Changpeng Zhao, Ekim ayında yaptığı bir röportajda merkez bankası dijital para birimlerini “kısıtlı” olarak nitelendirdi.


Total
12
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Koronavirüs Aşısı Bitcoin’de (BTC) Ciddi Pump Ve Dump’a Sebep Oldu!

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC) Ağında Yukarı Yönlü Büyük Bir Zorluk Ayarlaması Bekleniyor!

İlgili Haberler