Tayland Finansal Denetleyicisi, Dogecoin’in Dahil Olduğu Kripto Yasaklarını Açıkladı

Mert Bahçe

Medyaya yansıyan son bilgilere göre Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, ülkedeki kripto para borsalarında meme coin, taraftar token’ları, NFT’ler ve borsaların piyasaya sürdüğü kripto paraların alım satımını yasakladı.

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan Önemli Bildiri

Tayland düzenleyici kurumunun yaptığı açıklamaya göre Dogecoin gibi kripto paraların yanı sıra token formatına çevrilmiş sanat eserleri ve koleksiyonları kapsayan regülasyonun derhal yürürlüğe girmesi talep etti.

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Genel Sekreteri Ruenvadee Suwanmongkol, borsaların belirttikleri kurallara uymaması halinde ağır yaptırımlar uygulanacağını belirtti. Suwanmongkol, bir amacı ve projesi olmayan, fiyatları sosyal medya trendlerine göre belirlenen, insanların manipüle ettiği meme token’ları ve taraftar token’larının alım satım işlemlerinin durdurulması emrini verdi. Son dönemde meme coin’ler, taraftar token’ları, NFT’ler ve borsalar tarafından piyasaya sürülen kripto paralar büyük rağbet görüyor. Özellikle Elon Musk; Dogecoin ve diğer birçok şaka tabanlı kripto paranın fiyatlarını manipüle etmekle suçlanıyor. Tayland düzenleyici kurumunun hype’tan beslenen kripto paraları yasaklaması farklı yorumlarla değerlendirilebilir. Kripto para piyasasının oldukça kritik bir dönem geçirdiği sırada hamle yapmak isteyen Tayland düzenleyicisi, piyasanın yapısına ters düşen bir adım atmış olabilir. Öte yandan bu hamle kripto para piyasasının olgunlaşması adına bir adım olarak da yorumlanabilir.

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, borsaların 30 gün içerisinde kurallara uymasını ve operasyonlarını revize etmesini istedi. Kurallara uyulmaması durumunda yaptırımlar uygulanacağı bildirildi.

Dogecoin’in İnanılmaz Performansı

Son dönemin en çok konuşulan meme coin’i Dogecoin, yalnızca 3 aylık gibi bir sürede %1360’lık bir ralliye imza attı. Elon Musk etkisi ile inanılmaz bir boğa koşusu gerçekleştiren DOGE tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Uzmanların yorumlarını ve beklentilerini alt üst eden DOGE, top 10 listesinde 6. sırada yer alıyor.

8 mayıs tarihinde 0.73 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan popüler kripto para bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 0.30 dolar seviyelerinden işlem görüyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

İçinde Bulunduğumuz Bitcoin (BTC) Fiyat Döngüsü Neden Diğerlerinden Farklı?

Sonraki Haber

SEC ve XRP Mücadelesi: Ripple Elindeki İle Yetinmeli Mi?

İlgili Haberler