STEPN’de DDOS Saldırısının Ardından Son Durum

İlayda Peker

Move to earn tabanlı bir blok zinciri oyunu olan STEPN, hafta sonu boyunca bir “anti-cheating” güncellemesi sırasında distributed denial-of-service yani DDOS saldırısına uğradı. Bu da ağda çeşitli sorunlar yaşanmasına ve kullanıcıların panik yapmasına sebep oldu.

STEPN ve GST’de Son Durum

STEPN’in resmi Twitter sayfasındaki bir ileti dizisine göre, güncelleme sırasında 25 milyon mesajlık bir saldırı saatlerce sunucunun kapanmasına neden oldu ve bazı kullanıcılar yanlışlıkla bot olarak tanımlandı ve platformdan atıldı.

Buna ek olarak yapılan açıklamalarda kullanıcılara hareket etmeleri için ödeme yapan STEPN, güncellemenin kripto ödülleri kazanmak için oyun içi mekaniği manipüle eden sahtekar kullanıcıların ve spam göndericilerin sayısını azaltmaya yardımcı olacağını söyledi.

Öte yandan şirket, bu durumdan dolayı özür diledi ve kullanıcıların daha fazla kazanmasına ve herhangi bir geçici kaybı telafi etmesine yardımcı olmak için bir “double energy etkinliği” düzenleyeceklerini açıkladı.

Bunların yanında STEPN, Solana tabanlı kripto para birimi GST‘nin, play to win token modelini çevreleyen endişeler ve Çin pazarından çekilmeleri nedeniyle geçen ay %60’tan fazla değer kaybettiği için zor zamanlar geçirmişti. Yaşanan son durum da her ne kadar bu olayın tuzu biberi olmuş olsa da proje, yakın zamanda kullanıcıların içlerinin rahatlayacağını düşünüyor.

Bunlara ek olarak Cumartesi günü haftalık en düşük seviyeye ulaştıktan sonra STEPN (GMT), son 24 saat içinde yaklaşık olarak %10 kazanç sağladı ve yazının yayına hazırlandığı sırada 1 dolar üzerinde işlem görüyordu.

Move to Earn Projeleri

Son zamanlarda move to earn projelerinin büyük bir popülerite kazandığını ifade edebiliriz. Bu uygulamalar ile kullanıcılar hareket ettikleri için token kazanıyor ve bunu yapabilmek için genel olarak NFT şeklinde tasarlanmış spor ayakkabıları kullanılıyor.

Yani projeler ile bir NFT satın alıyorsunuz ve sonrasında yürüdüğünüz ya da koştuğunuz için token kazanıyorsunuz. Ancak bu projelerin ne kadar kalıcı olacağı konusunda tartışmaların devam ettiğini belirtmekte fayda var.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Zinciri Kırdı: 9 Haftadan Sonra Yeşil Mum Geldi!

Sonraki Haber

Analist BTC ve SOL Beklentilerini Paylaştı

İlgili Haberler