Bu Altcoin Çin Sebebiyle Ciddi Değer Kaybı Yaşadı!

Fatih Uçar

NFT’lerin popüler hale gelmesiyle birlikte birçok kategoride yeni kripto para projeleriyle tanıştık. STEPN bunlardan en yenisiydi, move to earn yani hareket ederek para kazanabileceğiniz bu oyun modelinde aldığını NFT ayakkabılar size kazanç getiriyordu. Fakat büyük bir sorun var, Çin son olarak STEPN projesini vurdu.

STEPN (GMT)

STEPN, bu yılın başlarında lansmanının ardından şaşırtıcı bir şekilde %20.000 oranında artış yaşadı. Daha sonrasında benzer birçok uygulama benzer başarılar elde etti. STEPN kullanıcılarının büyüme hızı mayıs ayından bu yana yavaşladı. Yeni günlük kullanıcı sayısı 18.000’den 13.000’e düştü ve günlük aktif kullanıcı sayısı 11.000 civarında bulunuyor. Blockchain analitik firması Santiment’e göre, hacim metriği pek iyi görünmüyor.

STEPN’in yönetişim tokeni Green Metaverse Token (GMT) dün akşam saatlerinde %37 değer kaybetti. ATH seviyesinden ise %78 oranında geri çekildi. Tükenme senaryosu göz önüne alındığında, fiyatın daha fazla düşmesi olası görünüyor.

STEPN (GMT) Neden Düşüyor?

Düşüşün temelinde Çin var. 27 Mayıs’ta STEPN, ‘düzenleyici politikalar’ nedeniyle 15 Temmuz 2022’den itibaren Çin anakarasındaki kullanıcılara GPS hizmetleri sağlamayı durduracağını duyurdu. Çinli kullanıcıları yasaklamanın nedeni, teknik ekibinin Çin’de bulunması ve yerel düzenleyici politikalara uyması gerektiği, gelecekte token fiyatlarından ziyade ürünlere odaklanmaya devam edecek olmasıdır.

Azalan aktivite ve Çin’li kullanıcıların da artık platformdan yasaklanması göz önüne alındığında STEPN projesinin geleceği pek parlak görünmüyor. Talepteki azalma NFT tabanı ayakkabıların işlem hacmini de olumsuz etkiliyor. Daha az yeni kullanıcının NFT ayakkabı alması, projenin sürdürülebilirliğine de zarar veriyor.

STEPN ve buna benzer uygulamalarla alakalı dikkat etmeniz gereken farklı bir husus daha var. NFT ayakkabı satın alarak “yürüyüş” karşılığında token elde etmek ve bunları satmak istismara açık bir modeldir. Birçok ponzi başlangıçta sizden bir yatırım ister ve aylık yüksek kazanç oranlarıyla ana paranızı amorti etme olacağı sunar. Sisteme daha fazla yeni kullanıcının girdiği senaryoda bu yapılar yaşamaya devam edebilir. Ancak yeni kullanıcıların olmaması ve uygulamanın yerel tokeninin yatırımcı kaybı yaşaması sistemin çökmesi anlamına gelir. Bu model kötü niyetlilerin elinde bir ponziye dönüşebilir. Yatırımcıların bu ihtimali de göz ardı etmemesi gerekiyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.Total
16
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Terra 2.0 Nedir? Binance Neden LUNA ve UST’yi Kaldırdı!

Sonraki Haber

Rock’n’Verse’ün NFT Summit’e Özel Mint’i Sum-Mint Başladı!

İlgili Haberler