Stablecoin’lere Düzenleme Gelecek Mi?

İlayda Peker

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC’ler) “kripto annesi” olarak da bilinen Komisyon Üyesi Hester Peirce, çeşitli başarısızlıklara konu olan stablecoin’ler için düzenleyici bir çerçeveyi desteklediğini açıkladı.

“Kripto Anne”den Önemli Açıklamalar

Finansal düşünce kuruluşu Resmi Para ve Finansal Kurumlar Forumu’nun (OMFIF) ev sahipliğinde 12 Mayıs’ta gerçekleştirilen çevrimiçi bir panelde konuşan Peirce, ABD düzenleyici kurumları tarafından kripto para birimiyle ilgili olarak atılan adımlara ışık tutması istedi.

Peirce konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Stablecoin’ler biraz hareket görebileceğimiz yerlerden biri, bu hafta çok dikkat çeken bir alan oldu” sözlerini kullandı ve şu şekilde devam etti:

Kripto içinde gerçekten epey zaman geçirilen bir alan oldu ve çok fazla stablecoin kullanımı var ve bu nedenle insanlar düşünüyor, eğer bu daha da büyürse bir tür düzenleyici çerçeveye sahip olmak ister miyiz?

Peirce SEC’i, önemli deneylere izin vereceğini söylediği belirli teknolojilere muafiyet sağlamak için düzenleyici yetkilerini kullanmaya çağırdığını söyledi ve “Başarısızlık olması için alan bırakmamız gerekiyor çünkü bu açıkça yeni şeyler denemenin bir parçası ve çerçevemiz gerçekten bu tür deneme yanılmalara izin veriyor.” sözlerini kullandı.

UST Olayı ve Son Durum

Algoritmik stablecoin TerraUSD‘nin (UST) bu hafta başında yaşadığı endişe veren durum, ABD’deki yetkililer tarafından, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın 10 Mayıs’taki bir Senato oturumunda, stablecoin’ler üzerinde “tutarlı bir federal çerçevenin” gerekli olduğunu söylemesiyle dile getirildi.

İki gün sonra 12 Mayıs Perşembe günü Yellen, ABD dolarından sabitlenen stablecoin’lerin bir fiyat düşüşünün henüz risk oluşturacağı ölçekte olmadıkları için ülkenin finansal istikrarı için bir tehdit olmadığını söyledi. CoinGecko’dan alınan rakamlara göre, şu anda ilk beş dolar sabitli stablecoin‘in piyasa değeri 154 milyar doların üzerinde ve 1,36 trilyon dolarlık toplam kripto para birimi piyasa değerinin yaklaşık %11’ini oluşturuyorlar


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kriptolarda Tarihi Günler: Düşüşün Ardından Büyük Yükselişler

Sonraki Haber

Elon Musk Bir Kez Daha DOGE Övdü

İlgili Haberler