Terra Blockchain Yeni Önlemini Devreye Aldı!

Fatih Uçar

Terra UST’nin yaşadığı büyük çöküş tüm kripto para piyasalarını etkiledi. Bitcoin 26.900 dolara kadar düştü. Terra’ya yapılan saldırı, sistemdeki mantık hatası ve daha onlarca komple teorisi günlerdir sosyal medyada tartışılıyor. Peki çözüm ne? Şimdi biraz çözümden bahsetmenin zamanı geldi.

Terra Blockchain Yeni Önlem

Terra ekibi tarafından işletilen Twitter hesabı, Terra ağının durdurulduğunu duyurdu. Terra geliştiricilerinin tweetine göre, Terra doğrulayıcılarının delegasyonları daha fazla devre dışı bırakmak için bir yama uygulaması gerekiyordu. Akşamüzeri durdurulan ağ, birkaç saat önce yeniden aktifleştirildi.

Terra ilk olarak aşağıdaki duyuruyu paylaştı;

“Terra blockchaini resmi olarak 7603700’üncü blokta durduruldu. Terra doğrulayıcıları, şiddetli LUNA enflasyonunu ve önemli ölçüde azaltılmış saldırı maliyetini takiben yönetişim saldırılarını önlemek için Terra ağını durdurmaya karar verdiler”.

12 Mayıs 2022’de Terra’nın yerel tokeni LUNA, birim başına tüm zamanların en düşük seviyesi olan 0,003 dolara kadar düştü. TerraUSD (UST) ise 0,84 dolar ile 0,31 dolar arasında hareket etti. Bir zamanlar ilk on kripto para arasında yer alan UST, 25’e gerilerken LUNA kendini 224’üncü sırada buldu.

Terra’nın Çözümü

Güncellemenin ardından Terra ekibi, ağı yeniden başlatmak için bir yamanın çalıştığını açıkladı. Ekip, “Doğrulayıcılar, daha fazla delegasyonu devre dışı bırakmak için bir yama uyguluyor ve ağı birkaç dakika içinde yeniden başlatmak için koordine edecekler” dedi.

Ekip ayrıca şunları söyledi;

“LUNA’nın arz artışı UST üzerinde negatif etki oluşturuyor. Birincil engel, sistemin zincir üstü spreadlerin sağlığını geri kazanması için yeterince hızlı bir şekilde kötü borcu UST dolaşımından çıkarmaktır. Bu hedefi hızlandırmak için çeşitli önlemler alınmaktadır. İlk olarak, mevcut Prop 1164, temel havuz boyutunu genişletecek ve UST’nin yanma oranını hızlandıracak ve zincir üstü yayılmaların azalması sağlanacaktır”.

Üç acil durum eylemi başlatıldı, bunlar;

  • Topluluk havuzunda kalan UST‘yi yakma önerisi
  • TFL, Ethereum üzerinde kalan 371 milyon UST çapraz zincirini yakacak
  • TFL, ağ yönetişim saldırılarına karşı savunmak için 240 milyon LUNA’yı riske

Terra zinciri, proje ekibi UST sabitini savunmak için büyük miktarlarda Bitcoin (BTC) biriktirmeye başladığından beri birkaç haftadır ilgi odağı oldu. Medya bir zamanlar Terraform Labs’ın destekçilerine benzer şekilde olumluyken, bugün Terra ekosistemiyle ilgili hep olumsuz şeyler duyuyoruz.Total
7
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Twitter’da En Sevilen Kripto Para Dogecoin (DOGE)!

Sonraki Haber

Kriptolarda Tarihi Günler: Düşüşün Ardından Büyük Yükselişler

İlgili Haberler