Stablecoin’ler Adına Büyük Adım!

Stablecoin’ler Adına Büyük Adım!

ABD Para Birimi Denetleyici Ofisi’nin (OCC) Pazartesi günü yayınladığı bir yorum mektubuna göre, ulusal bankalar stablecoin’ler için rezerv para birimleri tutmakta özgür olacaklar. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda, “Ulusal bir bankanın, banka müşterilerine bir hizmet olarak bu tür stablecoin rezervlerini tutabileceği sonucuna vardık.” ifadelerine yer verildi.

Bankalar ve Stablecoin Hizmeti

Duyurunun yanı sıra Para Birimi Sorumlusu Vekili Brian Brooks, stablecoin hizmetlerinin zaten birçok bankanın faaliyetlerinin bir parçası olduğunu belirtti ve “Ulusal bankalar ve federal tasarruf birlikleri şu anda her gün milyarlarca doları içeren stablecoin ile ilgili faaliyetlerde bulunuyor.” açıklamasını yaptı.

Öte yandan yapılan açıklamalara göre bu durum şimdilik sadece 1:1 oranında bir geleneksel para birimine endekslenmiş stablecoin birimleri için geçerli olacak. Yani Libra ve Saga gibi “sepet para birimlerine” endeksli stablecoin’ler şu an için bu açıklamaların kapsamında yer almıyor.

Bunların yanında Tether (USDT), New York’ta bulunan rezervleri kullanarak ABD dolarına sabitlenmiş stablecoin’in ünlü bir örneği olarak karşımıza çıkıyor. Ancak Tether’in bu rezervleri kripto para borsası Bitfinex‘teki kayıpları karşılamak için kullandığı iddia edildiğinden beri USDT ile ilgili tartışmalar devam ediyor.

Bunlara ek olarak Coinbase’in hukuk departmanının eski başkanı Brian Brooks, Mart ayında OCC’nin başkanlığını devraldığından beri ofis, kripto paraların ABD bankalarında oynayabileceği rolü büyütmede son derece aktif oldu. Temmuz ayında OCC, federal bankaların kripto varlıklarını saklayabileceğini doğrulayan benzer bir karar açıkladı.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.