Stablecoin Toplam Arzı 100 Milyar Dolar Seviyesini Aştı

İlayda Peker

The Block’un Data Dashboard verilerine göre, dolara sabitlenmiş stablecoin’lerin toplam arzı 100 milyar doları aştı. Toplam stablecoin arzı 100,33 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Bu büyümenin çoğu, en büyük iki stablecoin tarafından yönlendiriliyor: Tether (USDT) ve USD Coin (USDC).

Stablecoin Hacmi Artıyor

USDC’nin pazar payı son haftalarda daha hızlı artmasına rağmen, Tether yüzde 62 pazar payına sahip. Bunun yanında  USDC’nin %21 seviyelerinde kaldığı görülüyor. Geçen yılın sonlarında ise USDC’nin pazar payı %10’un altındaydı.

Stablecoin büyümesinin çoğu, yukarıdaki grafiklerden de görülebileceği gibi son aylarda gerçekleşti. Örneğin; bu yılın başında, toplam stablecoin arzı sadece 30 milyar dolar civarındaydı.

Stablecoin’lerdeki keskin büyüme, kripto piyasası katılımcılarının türevler ve merkezi olmayan finans (DeFi) gibi alanlar da dahil olmak üzere giderek daha fazla fon kullandığını gösteriyor. Türev yatırımcıları genellikle teminat olarak stablecoin kullanırken, DeFi kullanıcıları getiri elde etmek için, işlemler yapmak ve borç vermek için stablecoin kullanıyor.

Stablecoin’ler, kripto piyasası katılımcılarının geleneksel para transferlerine kıyasla uzun süre beklemek zorunda kalmadan işlemler arasında daha hızlı hareket etmelerini sağlıyor. Ayrıca, tüm kripto borsaları geleneksel para birimlerini desteklemiyor, bu da stablecoin ve diğer kripto para birimlerini kripto ticareti için tek çözüm olarak bırakıyor.

Küresel Düzenleyicilerin Dikkatini Çekiyor

Stablecoin’lerin artan kullanımı, ABD de dahil olmak üzere küresel düzenleyicilerin dikkatini çekiyor. Örneğin ABD Kongresi üyeleri, Stablecoin Tethering ve Bank Licensing Enforcement (STABLE) Yasasını önerdi. Yasa teklifi mevcut haliyle yasallaşacak olursa tüm stablecoin piyasaya sürümlerinin banka lisanslarına sahip olması gerekecek. Teklif, stablecoin’lerin federal yasalara göre bir tür depozito olduğunu etkili bir şekilde ilan ediyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Uzman Analist Ethereum’un 6 Kat Artış Potansiyeline Sahip Olduğunu Aktardı

Sonraki Haber

Milyarder Yatırımcı Kripto Paralara Büyük Bir Yatırım Yapabileceğini Söyledi

İlgili Haberler