Stablecoin Arzı Artıyor: Yeni Bir Kripto Para Rallisi Mi Başlıyor?

İlayda Peker

En büyük dört stablecoin’in dolaşımdaki arzı, tüm zamanların en yüksek seviyelerine yükseldi. Bu da alıcıların yakında Bitcoin ve kripto piyasası için yeni bir ralli başlayabileceğinin sinyali olarak değerlendiriliyor.

Stablecoin Arzı

Tether (USDT), USD Coin (USDC), Binance USD (BUSD) ve Dai’nin (DAI) toplam hacmi bu yılın başından bu yana neredeyse %190 artarak 27 milyar dolardan 78 milyar dolara yükseldi.

On-chian veri sağlayıcısı Glassnode, 3 Mayıs tarihli Chain raporunda, Tether’in sağlam bir şekilde stablecoin sektörünün lideri olarak yerini koruduğunu ve ilk dört stablecoin’in toplam sermayesinin üçte ikisini temsil ettiğini belirtti. USDT’nin toplam dolaşımdaki arzı, yalnızca yedi günde %3’lük artışla 1.48 milyar dolar yükselerek geçen hafta 51,78 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Öte yandan CoinGecko’ya göre USDC arzı da geçen hafta yaklaşık olarak 1 milyar dolar arttı ve şu anda 14,5 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. 30 Nisan’da ise USDC piyasa değeri 15 milyar dolarlık bir zirveye ulaştı.

BUSD’nin dolaşımdaki arzı 3 Mayıs’ta 7,8 milyar dolarlık bir rekora imza atarken, DAI’nin arzı 4 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Arzın artmasıyla birlikte Glassnode, Bitcoin arzının stablecoin arzına bölünmesi ile elde edilen Bitcoin’in Stablecoin Tedarik Oranının (SSR), yılın en düşük seviyesi 13.4’te olduğunu ve tüm zamanların en düşük seviyesi olan 9.6’ya yaklaştığını vurguluyor.

Bu Bir Yükseliş Sinyali Olabilir

Yapılan açıklamalara göre stablecoin arzı büyük ölçüde Bitcoin’in fiyat değerlenmesiyle orantılı olarak büyüyor. Ancak analistler 2020 ve 2021 yılında bu arzın Bitcoin fiyatına göre düşük kaldığını ifade ediyor.

Dolayısıyla Glassnode’a göre şu anda stablecoin arzının artıyor olması Bitcoin için bir başka ralli sinyali olarak değerlendiriliyor. Glassnode stablecoin arzının artmasının ciddi bir satın alma sinyali olduğunu ifade ediyor ve bu durum sadece Bitcoin için değil tüm kripto para birimleri için geçerli.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Eski Ripple CTO’su 111 Milyon Değerinde XRP Sattı

Sonraki Haber

Ethereum Piyasayı Domine Ediyor! ETH Neden Yükseliyor?

İlgili Haberler