Stablecoin Savaşları Mı Başladı: USDC, USDT, BUSD ve DAI

İlayda Peker

Circle’ın USD Coin’i (USDC) hızla sektör lideri Tether’e (USDT) yaklaşıyor ve stablecoin ekosisteminde yakın zamanda işler değişecek gibi görünüyor.

Borsalardaki USDC Miktarı

Glassnode’un 1 Şubat raporuna göre, borsalardaki USDC miktarı yalnızca Ocak ayında %112’den fazla artarak 431 milyon dolardan 915 milyon doların üzerine yükseldi. Ayrıca yılın başından bu yana yaklaşık olarak 1 milyar dolarlık yeni USDC basıldı ve bunun %90’ından fazlası merkezi borsalara gönderildi.

Yaklaşık yarım milyar dolarlık USDC tek bir ay içinde borsalara girerken Glassnode, yatırımcıların kripto piyasalarında yaklaşan herhangi bir düşüşte satın almak için token’ları kullanmayı planladıklarını tahmin ediyor. Dolayısıyla yapılan açıklamalara göre yatırımcılar fiyat düşüşlerini bir satın alma fırsatı olarak değerlendiriyor ve bu da bir yükseliş sinyali olarak nitelendiriliyor.

USDC Neden Güçlendi?

USDC’nin Ocak ayı büyümesi, Circle’ın geçen ay USDC’den USD’ye sorunsuz transferler sağlamak için stablecoin – geleneksel para birimi arasında bir köprü kurmasıyla desteklenmiş olabilir.

Bununla birlikte 2020’nin başından bu yana Circle’ın stablecoin arzı, şirket istatistiklerine göre yüzde 900’den fazla artarak 500 milyondan 5,1 milyara çıktı. Buna karşılık dolaşımdaki Tether miktarı aynı dönemde yaklaşık %500 arttı. Bununla birlikte Tether’in kapitalizasyondaki son artışı, USDC’nin son 13 aydaki büyümesinin itibari değerinin dört katından fazlasını temsil ediyor.

DAI ve BUSD

Ayrıca dolaşımdaki üçüncü en büyük stablecoin de Ocak 2020’de sadece 40 milyon dolardan bugün 1.6 milyar doların üzerine çıkarak kapitalizasyonda %3,800 oranında büyüyen MakerDAO‘nun Dai olarak karşımıza çıkıyor. Binance’in stablecoin’i BUSD de aynı dönemde arzda %600 artışla önemli bir büyüme kaydetti ve şu anda 1,4 milyar dolarlık bir kapitalizasyona sahip oldu.

Coin Metrics’e göre, son zamanlarda Tether‘in büyümesini geride bırakan rakip stablecoin’ler ile USDT’nin stablecoin hakimiyeti ilk kez %75’in altına düştü.

Tether’in stablecoin pazar payındaki düşüş bir şekilde şirketin New York Başsavcısı ile devam eden yasal sıkıntılarına atfedilebilir ve potansiyel olarak yatırımcılar, işlem sırasında USDT’nin sabit fiyatını kaybetme riskine karşı alternatif stablecoin’lere yöneliyor olabilir.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Şubat Ayında Takip Edilmesi Gereken 5 Kripto Para

Sonraki Haber

Ünlü Stratejist: Bitcoin (BTC), Yatırımı Olmayan Portföyler “Eksik” Kalıyor

İlgili Haberler