Son Dönemlerdeki En Doğru Kripto Kararı Tayland SEC’ten Geldi

Mert Bahçe

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, ülkede kripto para alım satımı yapan yatırımcıların bazı temel bilgilere sahip olması gerektiğine dair yeni yönerge yayınladı. Tayland SEC’in bu kararı planlanan şekilde uygulanabilirse ileriye dönük önemli bir adım olarak kayıtlara geçebilir.

Tayland SEC Genel Sekteri Facebook Canlı Yayınında Konuştu

Bugün yayınlanan bir Facebook canlı yayınında Tayland SEC genel sekreteri Ruenvadee Suwanmongkol, düzenleyici kurumun önerdiği yönergeye göre artık dijital finansal varlıklara yatırım yapmakla ilgilenen kişilerin kripto para piyasasında daha önce deneyime sahip olması gerektiğini aktardı. Suwanmongkol, kripto para sektörüyle yeni tanışan kişilerin öncelikle bir kripto para birimleri temel eğitim kursuna katılmaları ve kursun sonunda düzenlenen testi geçmeleri gerektiğini bildirdi.

Genel sekreter Suwanmongkol, komisyonun kripto para birimleri ile daha önce işlem yapma deneyimi olmayan yatırımcılar için “Crypto 101” adlı ücretsiz bir eğitim kursu düzenleyeceğini açıkladı. Buna göre; yatırımcı yeteneklerinin ölçüsü, gelir veya mali duruma göre değil yatırım portföylerini nasıl yönettikleri değerlendirmeye alınacak.

Kripto Para Birimlerine Yatırım Şartları

Thai SEC’in yaptığı bir başka duyuruya göre, kripto para birimlerine yatırım yapmak isteyen kişilerin yıllık 1 milyon baht (32.000 dolar) gelir beyan etmesi şartı getirilebilir. Bu şart, ülke genelindeki kripto yatırımcılarının büyük tepkisini çekti. Bunun üzerine Suwanmongkol geri adım atarak yatırımcıları sakinleştirici açıklamalarda bulundu. İlgili taslağın kamuoyunu ölçmeyi amaçladığını aktardı. Thai SEC’in kripto para birimlerine yatırım hakkında çalışmalarına devam ettiği hatırlatıldı. Bugün gerçekleştirilen Facebook yayınında yıllık gelir şartının yerini kripto eğitiminin alacağı ima edildi.

Tayland’ın Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimleri ile ilgili karmaşık bir ilişkisi var. Taylanda merkezli kripto para borsası Upbit bu yıl SEC’den onay alırken, düzenleyici kurum Bitkub’u birtakım hizmet sorunlarından dolayı kapatmaya zorladı.


Total
6
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

BTC Yorumları: Bitcoin/USD Teknik Analizi 01/04/2021

Sonraki Haber

Ripple Amerika’da XRP’den Vazgeçebilir Mi: CEO Yanıtladı

İlgili Haberler