Solana ve NFT’lerde Son Durum: SOL 2023 Yorumu

İlayda Peker

Elde edilen son verilere göre Solana ağındaki non fungible token (NFT) faaliyeti, son FTX olayına rağmen olumlu seyretti. Kurumsal araştırma firması Delphi Digital tarafından yapılan analize göre, Solana NFT’ler için iki numaralı ekosistem haline geldi.

Solana ve NFT’ler

Cryptoslam verilerine göre 30 günlük satış hacmi metriği 50 milyon doları aştı. ImmutableX, Cardano, Polygon, Flow ve BNB Chain gibi diğer NFT ağlarının ise çok geride kaldığı ifade ediliyor. 8 Aralık itibariyle, Solana NFT‘lerinin 30 günlük satış hacmi 60 milyon dolardı ve bu bir sonraki ekosistem olan ImmutableX’in 4 katından fazla.

Bununla birlikte, Ethereum hala NFT pazarında büyük bir farkla lider konumda. Verilere göre Ethereum’daki 30 günlük NFT satış hacmi 400 milyon dolar civarındaydı. Ayrıca elde edilen verilere göre NFT satışları bu yıl daha geniş bir kripto varlık piyasası düşüşünün ortasında ezildi.

2023’e Girerken Solana

Solana meraklıları ekosistem için harika bir yıl olacağını söylüyorlar, ancak gerçek oldukça farklı olabilir. Sıkıştırılmış NFT minti web3 oyun stüdyoları için büyük bir fırsat olabilir. Bu, Solana ağında çok az bir ücret karşılığında binlerce oyun içi NFT basabilecekleri anlamına geliyor.

Ayrıca, önümüzdeki yıl Solana‘da bir dizi oyun piyasaya sürülecek. Solana Ventures yatırımcısı Justin Barlow, Saga Solana tabanlı telefonun piyasaya sürülmesinin de ekosistem için çok önemli bir an olacağını söyledi.

Ancak, ağdaki DeFi alanı 2023’te büyük bir darbe aldı. Solana’da kilitli toplam değer yılın başından bu yana %96 oranında düştü. DeFiLlama’ya göre TVL şu anda 248 milyon dolar seviyesinde.

Ayrıca, yapılan açıklamalara göre, zincir üzerindeki faaliyet de genel olarak düşmüş durumda. İşlemler, aktif adresler ve cüzdanların tümü son birkaç ay içinde önemli ölçüde azaldı. Tüm bunların ise SOL fiyatında düşüş eğilimi olarak kendisini gösterdiği ifade ediliyor.

Son 1 hafta içinde yaklaşık olarak %15 düşüş kaydeden SOL, yazının kaleme alındığı sırada 11,8 dolardan işlem görüyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

FTX’te iki İsme Dikkat Çeken Suçlamalar! SBF, ABD’ye İade Edildi!

Sonraki Haber

Yüzeye Çıkacak 4 Önemli Gelişme: Kripto Paraları Temelden Etkileyecek!

İlgili Haberler